Pompa głębinowa do studni wierconej – techniczne kryteria wyboru

Spośród wielu rodzajów pomp dostępnych na polskim rynku szczególnie dużą popularnością cieszą się pompy głębinowe przeznaczone do pracy w studniach wierconych. Wynika to po prostu z powszechności takich ujęć – zdecydowana większość współczesnych studni jest wykonywana metodą wiercenia. Wybierając pompę głębinową do studni wierconej trzeba zwrócić uwagę nie tylko na parametry hydrauliczne urządzenia oraz wydajność źródła. Bardzo ważne są również aspekty czysto techniczne. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym artykule.

Średnica pompy głębinowej

Jest to najważniejsze techniczne kryterium wyboru pompy głębinowej do studni wierconej. Dlaczego? Ponieważ w pierwszej kolejności musimy mieć pewność, że dana pompa w ogóle zmieści się w otworze studziennym. Zaczynamy więc od sprawdzenia średnicy tego otworu.

Współczesne studnie wiercone najczęściej mają średnicę między 115 a 160 mm. Daje to szerokie pole do popisu w zakresie wyboru konkretnej pompy. W grę wchodzą tutaj najpopularniejsze modele 3-calowe (średnica około 74 mm), pompy 3,5-calowe (średnica około 90 mm) oraz 4-calowe (średnica około 98 mm), przy czym do użytku domowego wystarczające będą dwie pierwsze.

Na rynku znajdziemy oczywiście zarówno pompy mniejsze (przeznaczone głównie na działkę rekreacyjną), jak i znacznie większe (do zastosowań profesjonalnych).

Tutaj ważna uwaga: pompy głębinowej do studni wierconej nigdy nie kupujemy idealnie na wymiar. Trzeba zostawić sobie około 10 mm zapasu na kabel zasilający i linkę podwieszającą, aby wyeliminować ryzyko zakleszczenia się pompy w rurze osłonowej – mogłoby to spowodować bezpowrotną utratę urządzenia, jak również wykluczenie studni z dalszego użytku.

Materiały zastosowane do budowy pompy głębinowej

Wiele osób wybierając pompę głębinową do studni wierconej w ogóle nie czyta opisu produktu, poprzestając wyłącznie na deklarowanych przez sprzedawcę parametrach hydraulicznych. Tymczasem jakość wykonania urządzenia ma decydujący wpływ nie tylko na jego trwałość, ale także zastosowanie.

Jeśli przykładowo wiesz, że woda w Twojej studni jest zapiaszczona, to szukaj pompy z technologią pływających wirników, w której takie elementy, jak wirniki czy dyfuzor zostały wykonane z materiałów o podwyższonej odporności na ścieranie – na przykład stali nierdzewnej typu AISI czy technopolimerów. Sprawdź również, jaką maksymalną zawartość piasku w wodzie dopuszcza producent – za pompę antypiaskową można uznać taką, która jest w stanie tłoczyć wodę zawierającą od 100 g/m3 piasku.

Rodzaj silnika

Tutaj do sprawdzenia mamy kilka rzeczy. Po pierwsze: zasilanie. Pompy głębinowe do studni wierconych występują zarówno w wariancie 230V, jak i 400V. Pierwsze z nich są przeznaczone do użytku domowego i wymagają podłączenia do zwykłego gniazdka. Pompy z silnikiem trójfazowym to propozycja do użytku profesjonalnego, np. do obsługi instalacji nawadniających.

Kolejną kwestią jest to, czy w pompie zastosowano silnik wodny czy może olejowy. Pierwszy wariant rekomendujemy w sytuacji, gdy planujesz wymontowywać pompę na zimę i przechowywać ją w nieogrzewanym pomieszczeniu. Z kolei silniki olejowe mają lepsze smarowanie, a tym samym teoretycznie powinny posłużyć dłużej – i jest to też najpopularniejsze rozwiązanie w pompach do użytku domowego.

Wysokość pompy

To bardzo ważny, a jednocześnie nagminnie pomijany aspekt wyboru pompy głębinowej do studni wierconej. Jeśli Twoje ujęcie jest stosunkowo płytkie i mało wydajne, w efekcie czego może dochodzić do sytuacji, w której pompa nie będzie w całości zanurzona w wodzie podczas poboru, to po pierwsze: szukaj pompy jak najniższej, a po drugie nie zapomnij o zainwestowaniu w zabezpieczenie przed suchobiegiem.

Rada

Przed zakupem konkretnej pompy zawsze warto sprawdzić, na jakiej głębokości znajduje się lustro wody zarówno w stanie spoczynku, jak i poboru – użyj do tego zwykłej pompy hydroforowej.

Wiesz już, jakie kryteria techniczne trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze pompy głębinowej do studni wierconej. Pamiętaj jednak, że równie istotne są tutaj parametry hydrauliczne, dlatego nie mając w tym doświadczenia, a chcąc kupić pompę idealnie dobraną do studni i potrzeb użytkownika, nie wahaj się skorzystać z pomocy ekspertów.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.