Gdzie zamontować hydrofor? Popularne miejsca montażu zbiornika hydroforowego

Zbiornik hydroforowy jest nieodzownym elementem instalacji zasilanej wodą z własnego ujęcia – zwłaszcza, gdy ma być ona wykorzystywana na potrzeby budynku mieszkalnego. Planując instalację dla domu można zdecydować się na zestaw hydroforowy, natomiast rekomendowanym rozwiązaniem (z uwagi na komfort mieszkańców i wydajność) jest połączenie pompy głębinowej oraz hydroforu, który zapewnia stały dostęp do magazynowanej w nim wody.

Powstaje tutaj jednak pewien problem natury praktycznej: gdzie zamontować hydrofor? Trzeba się nad tym bardzo dobrze zastanowić, a już zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzi montaż zbiornika o pojemności 200-300 litrów, który zajmuje bardzo dużo przestrzeni. Popularne miejsca montażu zbiorników hydroforowych omawiamy w naszym artykule.

Obudowa studni

To bardzo popularne rozwiązanie, które można brać pod uwagę tylko pod dwoma warunkami:

  1. Obudowa musi być szczelna, a sam zbiornik perfekcyjnie zabezpieczony przed mrozem i innymi czynnikami pogodowymi – dotyczy to studni eksploatowanych w trybie całorocznym.
  2. Należy zadbać o swobodny dostęp do zbiornika i elementów przyłączeniowych, co może być dość problematyczne w przypadku wyboru dużego hydroforu, np. o pojemności 300 litrów.

W praktyce w obudowie studni najczęściej montuje się małe hydrofory przeznaczone wyłącznie do magazynowania niewielkich ilości wody na potrzeby podlewania ogrodu lub zestawy hydroforowe, które na zimę lądują w ogrzewanym pomieszczeniu.

Budynek gospodarczy

Jeśli w pobliżu studni znajduje się budynek gospodarczy, na przykład domek narzędziowy czy garaż wolnostojący, to jak najbardziej można pomyśleć o zamontowaniu w nim zbiornika hydroforowego.

Tutaj jednak znów pojawia się zasadnicze pytanie: czy planujemy korzystać z wody studziennej przez cały rok? Jeśli tak, to bezwzględnie trzeba zadbać, aby temperatura w budynku gospodarczym nigdy nie spadała poniżej 0 stopni Celsjusza.

Piwnica

W przypadku podpiwniczonego budynku wręcz sam nasuwa się pomysł, aby zbiornik hydroforowy zamontować w piwnicy. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że nie zabieramy przestrzeni mieszkalnej i „chowamy” całą instalację przed wzrokiem domowników oraz gości.

Zwracamy natomiast uwagę na fakt, iż w piwnicy często panuje podwyższona wilgotność – zwłaszcza, gdy przestrzeń ta nie jest ogrzewana. To z kolei wymusza wybranie hydroforu w pełni odpornego na korozję, a więc albo hydroforu ocynkowanego, albo (najlepsza opcja) nierdzewnego.

Kotłownia/pomieszczenie gospodarcze

Montaż zbiornika hydroforowego w kotłowni czy pomieszczeniu gospodarczym pod kilkoma względami jest szczególnie polecanym rozwiązaniem. Nie dość, że nie musimy się przejmować ryzykiem zamarznięcia wody w hydroforze, to jeszcze zachowujemy pełną dowolność w wyborze rodzaju zbiornika (może to być hydrofor przeponowy). Do widoku hydroforu można się też szybko przyzwyczaić.

Wady? Na pewno zajęcie dużej ilości miejsca w pomieszczeniu użytkowym, jak i fakt, że w razie awarii, np. pojawienia się nieszczelności, brudne i mokre prace będą prowadzone wewnątrz domu.

Strych

Tutaj ważna wskazówka: jeśli strych wydaje się być optymalnym miejscem montażu zbiornika hydroforowego, to sugerujemy zainwestować w hydrofor ze stali nierdzewnej. Dlaczego? Ponieważ jest wyraźnie lżejszy od hydroforów przeponowych i ocynkowanych, co w przypadku strychu – zwłaszcza z drewnianym stropem – może mieć decydujące znaczenie.

Owszem, zbiorniki hydroforowe ze stali nierdzewnej są stosunkowo drogie, natomiast warto podkreślić ich wieloletnią trwałość, praktycznie brak ryzyka pojawienia się nieszczelności oraz całkowitą odporność na procesy korozyjne.

Jak widzisz istnieje wiele opcji montażu zbiornika hydroforowego i zawsze da się znaleźć takie miejsce, w którym hydrofor nie będzie przeszkadzać domownikom, zabierać cennej przestrzeni czy drażnić swoim wyglądem (fakt, że nie jest to zbyt urodziwy element instalacji wodnej, zwłaszcza hydrofor ocynkowany).

Wybierając ostateczne miejsce montażu nie zapominajmy natomiast, że musimy mieć swobodny dostęp do zbiornika hydroforowego, aby móc regularnie kontrolować poziom ciśnienia w hydroforze i ewentualnie je uzupełnić. Dlatego radzimy zrezygnować z „wciskania” zbiornika w jakieś wąskie wnęki czy tym bardziej z jego zabudowywania.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.