Pompy zatapialne często są uznawane za „gorszych kuzynów” pomp głębinowych czy pomp hydroforowych. Panuje powszechne przekonanie, że takie pompy nie zapewniają wysokiej wydajności, przez co nadają się jedynie do zastosowań domowych czy półprofesjonalnych. Nic bardziej mylnego. Na rynku znajdziemy szeroki wybór pomp zatapialnych o dużej wydajności, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w rolnictwie, w przemyśle, budownictwie czy przez służby ratunkowe. W naszym artykule wyjaśniamy, czym charakteryzuje się wydajna pompa zatapialna i kiedy warto się zdecydować na jej zakup.
Pompy zatapialne to szeroka kategoria urządzeń, która obejmuje modele przystosowane do tłoczenia wody czystej, brudnej, a nawet gnojowicy czy szamba. Podstawowym kryterium wyboru pompy jest więc odpowiedzenie sobie na pytanie, do czego właściwie jej potrzebujemy.
Wiele osób może być zdziwionych dowiadując się, że pompy zatapialne są w stanie zaoferować wydajność porównywalną z najmocniejszymi pompami głębinowymi, nie wspominając już o pompach hydroforowych. Konkrety?
Zajrzymy chociażby do katalogu jednego z czołowych producentów pomp na świecie, włoskiej firmy Pedrollo. Znajdziemy w nim modele z serii MC4, które są przeznaczone do tłoczenia brudnej wody na cele przemysłowe. Pompy te zapewniają wydajność na poziomie nawet 5000 litrów na minutę, dzięki czemu śmiało można je wykorzystać do błyskawicznego osuszania zalanych wykopów, budynków czy do zasilania urządzeń nawadniających na potrzeby rolnictwa.
Pompy zatapialne o dużej wydajności znajdziemy również w ofercie polskiego producenta – firmy Omnigena. Warto na nie zwrócić uwagę w sytuacji, gdy dysponujemy ograniczonym budżetem. Na przykład model WQ 145-10-7,5 o wydajności do 3700 litrów na minutę można kupić za mniej niż 8000 zł, co jest bardzo dobrą ceną w relacji do parametrów roboczych urządzenia.
Nawet najwydajniejsze pompy zatapialne mają swoje ograniczenia, które wynikają ze specyfiki konstrukcji i tym samym przeznaczenia pomp. Przede wszystkim chodzi tutaj o stosunkowo niewielkie ciśnienie generowane na wyjściu, co praktycznie uniemożliwia zasilanie przez takie pompy rozbudowanych instalacji nawadniających (generujących duże straty).
Pompy zatapialne najwyższej jakości mogą zapewnić maksymalne ciśnienie na poziomie około 1,7-2,2 bara. Z tego powodu świetnie sprawdzają się do prac, w których zależy nam na szybkim wypompowywaniu wody czy innych substancji na niewielkie odległości – na przykład z jednego zbiornika do drugiego, z wykopu do rzeki, z podziemnego zasobnika na deszczówkę na trawnik etc.
Dodatkowo należy podkreślić, że pompy zatapialne są przystosowane do tłoczenia wody ze stosunkowo płytkich ujęć – najlepsze modele mogą pracować na głębokości do 20 metrów, co wyklucza ich użycie w głębszych studniach.
Najwydajniejsze pompy zatapialne najczęściej są wykorzystywane do:
Dodajmy również, że wydajność pompy zatapialnej zawsze powinna zostać ściśle dobrana do źródła, w jakim dane urządzenie ma być użytkowane, a także od konkretnego przeznaczenia pompy. Innych wartości należy oczekiwać od typowych pomp do brudnej wody, innych od tych, które zostały zaprojektowane do wypompowywania szamba i gnojowicy, wyposażonych w rozdrabniacz.
Jeśli nie chcesz popełnić błędu przy wyborze pompy zatapialnej, to radzimy skorzystać z pomocy ekspertów, którzy wskażą Ci odpowiednie modele w zależności od Twoich potrzeb, budżetu oraz przewidywanego sposobu eksploatacji urządzenia.