Czy pompa głębinowa może pracować na leżąco? Wyjaśniamy

Pompy głębinowe są bezdyskusyjnie najlepszym rozwiązaniem do pompowania wody z własnego ujęcia. Co ważne, dotyczy to nie tylko studni wierconych, ale także kopanych czy nawet różnego rodzaju akwenów – jak staw, jezioro itp. Wbrew obiegowej opinii pompa głębinowa może pracować na leżąco, czyli w pozycji poziomej, jednak tylko pod pewnymi warunkami. Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.

Na początek zaglądamy do instrukcji pompy

To, czy dana pompa głębinowa może pracować na leżąco czy też nie, zawsze określa producent urządzenia. Informacja na ten temat powinna się znaleźć w instrukcji montażu, jak i w karcie charakterystyki produktu.

Producent podaje dopuszczalne odchylenie pompy od pionu w przypadku montażu w studni bez rury osłonowej (wymuszającej pozycję pionową) lub w studni o dużo większej średnicy w stosunku do średnicy pompy. Dodatkowo informuje, czy możliwy jest montaż poziomo po zastosowaniu płaszcza chłodzącego, do czego za chwilę przejdziemy.

Istnieją typowe pompy przeznaczone do pracy w zbiornikach i studniach kręgowych

Pompy głębinowe można podzielić na dwie główne kategorie:

  1. Pompy przeznaczone do pracy w studniach wierconych.
  2. Pompy przeznaczone do pracy w studniach kręgowych.

Te drugie śmiało można użytkować również w naturalnych akwenach czy w zbiornikach na deszczówkę, ponieważ są konstrukcyjnie przystosowane do pracy w pozycji leżącej. Przede wszystkim wyróżnia je monoblokowa konstrukcja, co oznacza, że silnik i elementy hydrauliczne są ze sobą zintegrowane. Dodatkowo posiadają płaszcz chłodzący, który gwarantuje przepływ wody od dołu i tym samym skuteczne chłodzenie silnika pompy.

W pompach głębinowych do studni kręgowych często stosuje się również sterownik pływakowy, który zabezpiecza urządzenie przed pracą na sucho, umożliwiając wykorzystanie pompy bez podłączania jej do zbiornika hydroforowego i rezygnując ze sterowania wyłącznikiem ciśnieniowym.

Praca pompy głębinowej na leżąco zwykle wymaga użycia płaszcza chłodzącego

Jeśli pompa głębinowa nie jest fabrycznie przystosowana do pracy w pozycji poziomej, to chcąc użytkować ją np. w stawie czy w studni kopanej należy za każdym razem użyć płaszcza chłodzącego. Jest to specjalna rura wykonana ze stali nierdzewnej, która wymusza przepływ wody od dołu pompy, tym samym zapewniając równomierne chłodzenie silnika wodą.

Płaszcz chłodzący, nazywany również generatorem przepływu, zapobiega zjawisku suchobiegu, chroni silnik przed przegrzaniem i pozwala zachować fabryczną wydajność pompy w warunkach, które nie są dla niej nominalne (czyli podczas pracy na leżąco).

Płaszcz chłodzący można dopasować do większości markowych pomp głębinowych. Jeśli planujesz użytkować swoje urządzenie poza studnią wierconą, to koniecznie zapytaj o dostępność płaszcza w dobrym sklepie z pompami głębinowymi.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Montaż pompy głębinowej w pozycji leżącej sugeruje, że urządzenie będzie pracować albo w jakimś akwenie, albo w studni kręgowej, albo w zbiorniku podziemnym lub naziemnym. To z kolei oznacza, że jakość tłoczonej wody pozostawia wiele do życzenia – nie tylko pod kątem jej składu, ale też stopnia zanieczyszczenia.

Pisząc wprost: taka woda zwykle zawiera dużą ilość piasku i innych drobnych elementów, które mogą nawet doprowadzić do uszkodzenia pompy, przede wszystkim hydrauliki. Stąd planując taki sposób eksploatacji pompy głębinowej koniecznie sprawdź, czy dany model jest konstrukcyjnie przystosowany do tłoczenia wody o podwyższonej zawartości piasku (tzw. pompa antypiaskowa). Taką informację znajdziesz w instrukcji pompy, jak i w rzetelnie przygotowanym opisie danego modelu w sklepie internetowym. W razie wątpliwości warto dopytać o to sprzedawcę.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.