Jeśli właśnie stałeś się szczęśliwym posiadaczem własnej studni, z której zamierzasz czerpać wodę do celów bytowych i spożywczych, to niemal na pewno będzie Cię czekać jeszcze jedna inwestycja. Mowa o zakupie odżelaziacza. Jest to niezbędny element wyposażenia domu zasilanego wodą z własnego ujęcia – w zdecydowanej większości przypadków w takiej wodzie notuje się znaczne przekroczenie norm żelaza. Rezygnacja z uzdatniania szybko spowodowuje pojawienie się rdzawych zacieków na armaturze, fugach, a z czasem może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu AGD oraz instalacji wodnej.
Zastanawiasz się, jak działa odżelaziacz wody? Dowiesz się tego z naszego poradnika, w którym opisujemy najpopularniejsze metody uzdatnia wody z wysoką zawartością żelaza.
Są to wciąż popularne odżelaziacze, które stosuje się do uzdatniania wody od wielu lat. Ich główną zaletą są niskie koszty eksploatacji oraz prostota, co przekłada się także na bezawaryjność i długą żywotność.
W takich odżelaziaczach stosuje się złoże kwarcowe lub typu otoman. Co istotne, proces usuwania żelaza z wody przebiega w dwóch etapach:
Zasada działania odżelaziacza wymagającego wstępnego napowietrzania jest więc relatywnie prosta. Co ważne, proces przebiega w sposób niezakłócony, a sama metoda odżelaziania jest bardzo skuteczna, nawet w przypadku wody o wysokiej zawartości żelaza.
Wadą tej metody jest to, że wymaga ona pewnego zaangażowania po stronie użytkownika. Przede wszystkim konieczne jest okresowe uruchamianie procesu regeneracji złoża (czyli po prostu płukania wodą) w celu usunięcia nierozpuszczonego żelaza. Ponadto właściciel instalacji musi regularnie kontrolować stan zwężki, w której może się wytrącać żelazo i po pewnym czasie doprowadzić do jej zapchania (proces zostanie zaburzony i woda dostarczana do budynku będzie zawierać wysokie stężenie żelaza).
Jest to bardzo popularny rodzaj odżelaziacza, wybierany przede wszystkim przez osoby, które nie chcą mieć na głowie obsługi urządzenia, a dodatkowo woda w ich studniach ma znacznie przekroczony dopuszczalny poziom żelaza.
W tym przypadku proces odżelaziania i regeneracji złoża przebiega w pełni automatycznie (steruje nim głowica elektroniczna). Złoże typu Greensand zawiera substancję czynną o nazwie glaukonit, która odpowiada za utlenianie cząsteczek żelaza i manganu. Są one zatrzymywane na złożu filtracyjnym, dzięki czemu do sieci domowej trafia już uzdatniona woda.
Jak wspomnieliśmy jest to metoda bezobsługowa, jednak wymagająca stosowania regenerantu. Jego funkcję pełni nadmanganian potasu, który uzupełnia się okresowo w zasobniku. Nadmanganian umożliwia zregenerowanie, czyli przywrócenie pojemności złoża filtracyjnego Greensand i Greensand Plus.
Z uwagi na konieczność zakupu regenerantu oraz wyprowadzania popłuczyn z regeneracji do kanalizacji, opisana metoda odżelaziania wody jest dość kosztowna, a już na pewno w porównaniu z opcją napowietrzania i przepływu wody przez złoże kwarcowe/otoman.
Warto również wspomnieć o tych stacjach uzdatniania wody, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na zakup właśnie zmiękczacza, który jednocześnie może pełnić funkcję odżelaziacza. Najpopularniejszym wyborem są kolumny filtracyjne ze złożem Crystal Right CR-100. Działa on z hydroforami przeponowymi.
Tutaj odżelazianie polega na wymianie jonowej, czyli opiera się na procesie chemicznym. Wszystkim steruje głowica elektroniczna, a regeneracja złoża odbywa się z użyciem solanki (trzeba uzupełniać sól w zasobniku oraz odprowadzać popłuczyny do kanalizacji).
Pamiętajmy natomiast, że taka stacja uzdatniania zawsze w pierwszej kolejności usuwa twardość. W przypadku bardzo twardej i silnie zażelazionej wody może się więc okazać, że skuteczność całego procesu jest niewystarczająca (ograniczona pojemność złoża), w efekcie czego woda zasilająca dom i tak będzie mieć podwyższone stężenie żelaza.
To oczywiście tylko wybrane typy odżelaziaczy. Warto wspomnieć także o innych popularnych urządzeniach, jak odżelaziacz ze złożem BIRM (nie wymaga regenerantu), odżelaziacz z kompresorem czy odżelaziacze przemysłowe Parallel.
Zajrzyj też do innego artykułu na naszym portalu, w którym porównujemy najpopularniejsze rodzaje złóż w odżelaziaczach wody.