Odżelaziacz jest niezbędnym elementem wyposażenia domu zasilanego wodą z własnego ujęcia. W zdecydowanej większości przypadków występuje problem podwyższonego stężenia żelaza w wodzie studziennej. I choć taka woda nie jest szkodliwa dla zdrowia, to ma bardzo niekorzystny wpływ na domowe instalacje i urządzenia. Do tego jej bursztynowy kolor oraz specyficzny zapach nie zachęcają do picia, a na domiar złego trzeba się liczyć z zażółceniem białych ubrań. Skutecznym sposobem na uniknięcie podobnego scenariusza jest zastosowanie odżelaziacza wody. Na rynku znajdziemy modele odżelaziaczy różniące się przede wszystkim rodzajem złoża filtracyjnego. W naszym poradniku omawiamy najpopularniejsze z nich.
Jest to bardzo popularne złoże katalityczne, które doskonale sprawdza się do usuwania nadmiaru żelaza, ale też manganu i siarkowodoru. Ważną zaletą tego złoża jest fakt, iż można je stosować w instalacjach bez napowietrzania.
Złoże Greensand Plus wymaga regeneracji roztworem nadmanganianu potasu KMnO4 – trzeba o tym pamiętać, ponieważ regenerat musi być regularnie uzupełniany (i zabezpieczony przed dostępem dzieci). Złoże stosujemy wtedy, gdy zawartość żelaza w wodzie nie przekracza 15 mg/l, a manganu – 5 mg/l. Zaleca się również, aby odczyn wody mieścił się w przedziale od 6,2 do 8,8 pH.
Popłuczyny z regeneracji złoża muszą być odprowadzane do zbiornika bezodpływowego lub kanalizacji. Nie wolno wylewać ich do ogrodu (są toksyczne dla roślin).
To warto wiedzieć
Alternatywą dla złoża Greensand Plus jest MTM – zasada jego działania i eksploatacji jest dokładnie taka sama. Producenci odżelaziaczy stosują oba złoża zamiennie.
Dodajmy też, że żywotność złoża Greensand Plus jest szacowana na około 7 lat, co oznacza, że po tym czasie należy je wymienić.
Ciekawe złoże katalityczne, na które uwagę powinni zwrócić użytkownicy chcący maksymalnie ograniczyć koszty filtracji wody. BIRM nie wymaga bowiem regeneracji chemicznej – wystarczy płukanie złoża wodą, dzięki czemu popłuczyny można odprowadzać np. na ogród i zaoszczędzić na wywozie szamba czy opłatach za kanalizację.
Na filtrację złożem BIRM możemy się zdecydować wtedy, gdy zawartość żelaza nie przekracza 4-5 mg/l. Woda nie powinna również zawierać siarkowodoru, natomiast zawartość tlenu rozpuszczonego w wodzie musi przekraczać 15% przy odczynie powyżej 6,8 pH - w przeciwnym razie konieczne będzie napowietrzanie wstępne.
Rada
Jeśli chcemy równocześnie usuwać mangan i żelazo z wody, to zaleca się, aby przy złożu BIRM pH wody mieściło się w przedziale od 8,0 do 8,5.
Główną wadą złoża jest jego ograniczona żywotność, którą szacuje się na około 3-5 lat, w zależności od jakości filtrowanej wody.
Dość mało znane, ale sukcesywnie zyskujące na popularności niemieckie złoże filtracyjne. Kusi atrakcyjny stosunek ceny do wydajności. Złoże w 85% składa się z ZEOSORBU, w 10% z dwutlenku manganu, a resztę stanowi wapno hydrantyzowane.
Regeneracja odbywa się poprzez płukanie wsteczne z dozowaniem ozonu lub poprzez napowietrzanie. Jest to więc stosunkowo tanie w eksploatacji złoże. Jak wypada pod względem skuteczności? Katalox Light usuwa do 3000 Fe2+ mg/l, 1500 Mn2+ mg/l oraz do 500 H2S mg/l.
Doskonale znane w naszym kraju złoże, którego główną zaletą jest uniwersalność. Stosujemy je wtedy, gdy celem jest nie tylko usunięcie nadmiaru żelaza i manganu, ale przede wszystkim obniżenie twardości wody.
Złoże działa na zasadzie jonowymienności. Ma zdolność zwiększania pH, dlatego może być stosowane nawet przy wodzie o kwaśnym odczynie. Crystal Right CR-100 wymaga regeneracji chemicznej solanką oraz poprzez płukanie wsteczne – nie ma natomiast potrzeby napowietrzania wody, stąd jest to dobry wybór do instalacji z hydroforem przeponowym.
CR-100 nie będzie jednak optymalnym wyborem w sytuacji, gdy woda jest silnie zażelaziona i zawiera dużo manganu. Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności złoże usuwa twardość, dlatego może być niedostatecznie skuteczne przy wysokim stężeniu obu pierwiastków. Zalecana maksymalna zawartość Fe i Mn wynosi do 10 mg/l. Żywotność złoża szacuje się nawet na 10 lat.
Złoże standardowo stosowane w odżelaziaczach wymagających wstępnego napowietrzania wody, a więc współpracujących z hydroforami ocynkowanymi. Otoman wykazuje znakomite właściwości filtracyjne oraz katalityczne i utleniające. Bardzo dobrze radzi sobie z odseparowywaniem żelaza i manganu – złoże zbija nawet 12-krotność dopuszczalnej zawartości żelaza i 4-krotność manganu.
Podstawową zaletą złoża jest niski koszt filtracji. Wymaga ono jedynie płukania wstecznego, bez użycia chemicznych środków – popłuczyny można więc wylewać na ogród.
Na koniec wspomnijmy jeszcze o najstarszym rodzaju złoża filtracyjnego, czyli piasku kwarcowym. Obecnie odchodzi się już od tego rozwiązania z uwagi na jego ograniczoną skuteczność oraz konieczność częstego płukania złoża.
Jak widać wybór złóż filtracyjnych jest bardzo duży i z pewnością każdy inwestor będzie w stanie dobrać takie, które najlepiej pasuje do jakości wody oraz preferowanego sposobu obsługi. Bezpłatnego doradztwa w tym zakresie swoim klientom udzielają eksperci sklepu internetowego z odżelaziaczami sklep-hydros.pl.