Żywotność bojlera, czyli kiedy jest czas na wymianę?

Najważniejsze kryteria, jakimi należy się kierować wybierając bojler do domu, to: pojemność, rodzaj zasilania, możliwość zastosowania dodatkowej grzałki oraz metoda podgrzewania ciepłej wody użytkowej – wężownica, podwójna wężownica, zbiorniki dwupłaszczowe etc. Już na tym etapie warto sobie jednak zdawać sprawę z tego, że bojlery niestety są dość zawodnymi urządzeniami i raczej trudno oczekiwać, aby jeden egzemplarz posłużył nam przez np. kilkadziesiąt lat. Jaka jest realna żywotność bojlera? Kiedy trzeba już pomyśleć o jego wymianie? Czy są na rynku bojlery, które wypadają pod tym względem korzystniej? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Ile (w przybliżeniu) wytrzyma bojler?

Trwałość bojlera na ciepłą wodę użytkową jest uzależniona od kilku czynników:

  • jakości wykonania – dlatego mądrze jest wybierać bojlery markowych producentów,
  • materiału, z jakiego wykonano poszycie zbiornika – za trwalsze uchodzą bojlery ze stali nierdzewnej, szczególnie na tle tych emaliowanych,
  • zastosowanej metody ochrony przed korozją – standardowa emalia + anoda magnezowa są rozwiązaniem najtańszym, ale też najmniej żywotnym.

Przeciętna trwałość popularnych bojlerów emaliowanych jest szacowana na około 6 do 10 lat, przy czym ten dłuższy dystans można osiągnąć wyłącznie pod warunkiem regularnej wymiany anody magnezowej. Producenci zalecają, aby robić to co rok lub najpóźniej co 18 miesięcy – od tego jest uzależnione także zachowanie gwarancji, która standardowo wynosi do 4 lat.

Dowiedz się więcej o obowiązku okresowej wymiany anody magnezowej w bojlerach na ciepłą wodę użytkową.

Tyle teoria. Praktyka niestety jest mniej łaskawa. Nagminnie zdarzają się przypadki przedwczesnej awarii bojlera i konieczności jego wymiany nawet po 3-4 latach eksploatacji. Najczęściej jest to efekt z jednej strony zlekceważenia konieczności wymiany anody magnezowej oraz zasilania zbiornika bardzo miękką wodą.

Dlaczego nie należy zmiękczać wody „do zera”? Odpowiedź znajdziesz w osobnym poradniku na naszym portalu.

Sygnały świadczące o konieczności wymiany bojlera

Najbardziej charakterystycznym objawem usterki bojlera jest oczywiście wyciek wody. Jeśli w okolicy zbiornika gromadzi się woda (najczęściej na podłodze), to koniecznie trzeba przyjrzeć się kondycji bojlera, szukając miejsc przecieku na szwie oraz miejscu mocowania grzałki elektrycznej (o ile takie jest).

O poważnej usterce świadczy również to, że woda z bojlera jest letnia lub zimna, pomimo działania urządzenia grzewczego – kotła, pompy ciepła, grzałki czy solarów. Tutaj źródłem awarii może być np. pęknięta wężownica.

Takie problemy nie są niczym zaskakującym w przypadku bojlerów eksploatowanych przez 6-10 lat. Jeśli Twój zbiornik pracuje tyle czasu i jest to standardowy model emaliowany z anodą magnezową (której w dodatku nigdy nie wymieniałeś), to spodziewaj się, że w najmniej oczekiwanym momencie bojler po prostu odmówi dalszej współpracy i będzie wymagać wymiany na nowy.

Co zrobić, aby wydłużyć trwałość bojlera?

Nie ma lepszego sposobu, niż zakup bojlera gwarantującego znacznie dłuższą żywotność. Ponieważ jest to element wyposażenia kotłowni, który powinien działać przez wiele lat i nie stanowić źródła żadnych problemów, to rozsądnie będzie zainwestować w model z wyższej półki, bez nadmiernego oszczędzania.

Dobrym przykładem niezawodnych i bardzo trwałych urządzeń są bojlery polskiej firmy Ermet. Są one objęte aż 5-letnią, bezsporną gwarancją. Co najważniejsze, realna trwałość tych bojlerów jest liczona na około 15 lat – tyle przynajmniej powinna trwać ochrona antykorozyjna, którą zapewnia specjalna powłoka wykonana w technologii żywicowania EPIDIANEM. Dzięki temu rozwiązaniu w bojlerach Ermet nie ma potrzeby stosowania anody magnezowej, a to przekłada się na duże oszczędności w całym okresie eksploatacji zbiornika.

Poznaj wszystkie najważniejsze zalety bezobsługowych bojlerów Ermet, które opisaliśmy w jednym z artykułów na naszym portalu.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.