Najważniejsze kryteria, jakimi należy się kierować wybierając bojler do domu, to: pojemność, rodzaj zasilania, możliwość zastosowania dodatkowej grzałki oraz metoda podgrzewania ciepłej wody użytkowej – wężownica, podwójna wężownica, zbiorniki dwupłaszczowe etc. Już na tym etapie warto sobie jednak zdawać sprawę z tego, że bojlery niestety są dość zawodnymi urządzeniami i raczej trudno oczekiwać, aby jeden egzemplarz posłużył nam przez np. kilkadziesiąt lat. Jaka jest realna żywotność bojlera? Kiedy trzeba już pomyśleć o jego wymianie? Czy są na rynku bojlery, które wypadają pod tym względem korzystniej? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.
Trwałość bojlera na ciepłą wodę użytkową jest uzależniona od kilku czynników:
Przeciętna trwałość popularnych bojlerów emaliowanych jest szacowana na około 6 do 10 lat, przy czym ten dłuższy dystans można osiągnąć wyłącznie pod warunkiem regularnej wymiany anody magnezowej. Producenci zalecają, aby robić to co rok lub najpóźniej co 18 miesięcy – od tego jest uzależnione także zachowanie gwarancji, która standardowo wynosi do 4 lat.
Dowiedz się więcej o obowiązku okresowej wymiany anody magnezowej w bojlerach na ciepłą wodę użytkową.
Tyle teoria. Praktyka niestety jest mniej łaskawa. Nagminnie zdarzają się przypadki przedwczesnej awarii bojlera i konieczności jego wymiany nawet po 3-4 latach eksploatacji. Najczęściej jest to efekt z jednej strony zlekceważenia konieczności wymiany anody magnezowej oraz zasilania zbiornika bardzo miękką wodą.
Dlaczego nie należy zmiękczać wody „do zera”? Odpowiedź znajdziesz w osobnym poradniku na naszym portalu.
Najbardziej charakterystycznym objawem usterki bojlera jest oczywiście wyciek wody. Jeśli w okolicy zbiornika gromadzi się woda (najczęściej na podłodze), to koniecznie trzeba przyjrzeć się kondycji bojlera, szukając miejsc przecieku na szwie oraz miejscu mocowania grzałki elektrycznej (o ile takie jest).
O poważnej usterce świadczy również to, że woda z bojlera jest letnia lub zimna, pomimo działania urządzenia grzewczego – kotła, pompy ciepła, grzałki czy solarów. Tutaj źródłem awarii może być np. pęknięta wężownica.
Takie problemy nie są niczym zaskakującym w przypadku bojlerów eksploatowanych przez 6-10 lat. Jeśli Twój zbiornik pracuje tyle czasu i jest to standardowy model emaliowany z anodą magnezową (której w dodatku nigdy nie wymieniałeś), to spodziewaj się, że w najmniej oczekiwanym momencie bojler po prostu odmówi dalszej współpracy i będzie wymagać wymiany na nowy.
Nie ma lepszego sposobu, niż zakup bojlera gwarantującego znacznie dłuższą żywotność. Ponieważ jest to element wyposażenia kotłowni, który powinien działać przez wiele lat i nie stanowić źródła żadnych problemów, to rozsądnie będzie zainwestować w model z wyższej półki, bez nadmiernego oszczędzania.
Dobrym przykładem niezawodnych i bardzo trwałych urządzeń są bojlery polskiej firmy Ermet. Są one objęte aż 5-letnią, bezsporną gwarancją. Co najważniejsze, realna trwałość tych bojlerów jest liczona na około 15 lat – tyle przynajmniej powinna trwać ochrona antykorozyjna, którą zapewnia specjalna powłoka wykonana w technologii żywicowania EPIDIANEM. Dzięki temu rozwiązaniu w bojlerach Ermet nie ma potrzeby stosowania anody magnezowej, a to przekłada się na duże oszczędności w całym okresie eksploatacji zbiornika.
Poznaj wszystkie najważniejsze zalety bezobsługowych bojlerów Ermet, które opisaliśmy w jednym z artykułów na naszym portalu.