Na co zwrócić uwagę wybierając bojler do domu?

Istnieją różne sposoby na zapewnienie sobie ciepłej wody użytkowej w domu. Można postawić na kocioł dwufunkcyjny, jednak nie jest to komfortowe rozwiązanie, a w dodatku generujące wyższe zużycie energii (zwykle gazu). W codziennym użytkowaniu dużo lepiej sprawdza się kocioł jednofunkcyjny z zewnętrznym bojlerem, nazywanym też zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Bojler magazynuje C.W.U., dzięki czemu jest ona stale dostępna dla domowników. Z kolei za jej podgrzewanie odpowiada kocioł, kolektory słoneczne, pompa ciepła, ewentualnie grzałka elektryczna. Zakup bojlera jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem, dlatego do sprawy trzeba podejść metodycznie i skupić się na kilku najważniejszych kryteriach wyboru. Na co należy zwrócić szczególną uwagę szukając bojlera do domu? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Rodzaj bojlera

Pierwszą kwestią, na której należy się skupić, jest rodzaj zastosowanej technologii podgrzewania wody. Na polskim rynku dominują obecnie dwa rozwiązania:

Czym się od siebie różnią? Bojlery z podwójną wężownicą oraz bojlery dwupłaszczowe dokładnie opisaliśmy w osobnych artykułach na naszym portalu. Teraz wspomnijmy tylko, że pierwsze rozwiązanie opiera się na rurze umieszczonej wewnątrz bojlera, w której płynie medium grzewcze (gorąca woda).

Z kolei bojlery dwupłaszczowe wykorzystują zjawisko płaszcza wodnego (dodatkowej ścianki), który ogrzewa całą powierzchnię zasobnika. Jest to dużo lepsze rozwiązanie z uwagi na krótszy czas potrzebny do podgrzania wody, dodatkowo osiągającej równomierną temperaturę.

Pojemność

W praktyce jest to najważniejszy aspekt wyboru bojlera. Od jego pojemności zależy oczywiście ilość ciepłej wody użytkowej, jaką będziemy mieć do stałej dyspozycji. W dużym uproszczeniu można napisać, że im więcej domowników, tym pojemniejszy powinien być zasobnik na C.W.U. Duży wpływ na to ma jednak także liczba punktów czerpalnych, czyli miejsc, w których korzystamy z ciepłej wody.

Przykładowo: jeśli w domu zamieszkanym przez 4 osoby znajduje się tylko jedna łazienka z prysznicem, to zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową będzie mniejsze niż w takim domu, w którym również mieszkają 4 osoby, ale korzystające z dwóch łazienek, z czego w jednej znajduje się wanna.

Ogólnie przyjmuje się, że minimalna pojemność bojlera na potrzeby 4-osobowej rodziny powinna wynosić 120 litrów. Single i bezdzietne pary mogą poprzestać na zasobniku o pojemności 80 litrów, natomiast w przypadku bardzo wysokiego zużycia wody w domu przesadą nie będzie zainwestowanie w bojler o pojemności nawet 300 i więcej litrów.

Rodzaj zasilania

Tutaj trzeba się zastanowić, czy zależy nam na tym, aby zasobnik miał możliwość zasilania z dwóch niezależnych źródeł. Jest to bardzo korzystne w sytuacji, gdy planujemy (lub już mamy) wykonanie instalacji solarnej do podgrzewania C.W.U. Wówczas warto zdecydować się na możliwie jak największy bojler – na przykład polska firma Ermet ma w ofercie zasobniki dwuźródłowe o pojemności nawet 750 litrów. Dzięki temu można jeszcze lepiej wykorzystać potencjał energetyczny kolektorów czy chociażby instalacji fotowoltaicznej, jeśli będzie ona zasilać grzałkę elektryczną w bojlerze.

Sposób montażu

Przed zakupem bojlera do domu trzeba się dokładnie zastanowić nad tym, gdzie zamierzamy go zamontować. Jeśli dysponujemy niewielkim pomieszczeniem gospodarczym/kotłownią, to wskazane może być zastosowanie bojlera podwieszanego. Ma on swoje wady, ale jednak w tym przypadku kluczowe będzie to, że nie zajmie cennego miejsca na podłodze.

Jeśli ilość miejsca nie stanowi problemu, wówczas zalecamy wybór bojlera stojącego – głównie ze względu na bezproblemowy montaż oraz większy wybór pojemności.

Zachęcamy również do lektury naszego artykułu, w którym porównaliśmy ze sobą bojlery podwieszane i stojące.

To oczywiście niejedyne kryteria, jakimi należy się kierować przy wyborze bojlera do domu, ale na pewno te najważniejsze. Ofertę zasobników C.W.U. warto sprawdzić na sklep-hydros.pl. Eksperci Hydros zapewniają również bezpłatną pomoc na etapie doboru bojlera do potrzeb klienta.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.