Przy zakupie bojlera z reguły skupiamy się na takich kwestiach, jak pojemność, orientacja (pozioma lub pionowa), a także technologia podgrzewania wody (modele dwupłaszczowe, z wężownicą, obsługujące różne źródła zasilania). Zbyt często natomiast pomijamy wątek kosztów eksploatacji zasobnika. Te mogą być naprawdę wysokie, bo szacuje się, że w domu energooszczędnym udział ciepłej wody w bilansie energetycznym może wynieść od 25 do nawet 50 procent. Na koszty eksploatacji bojlera składają się również wydatki serwisowe. Dobrym pomysłem będzie więc wybranie takiego zasobnika, którego użytkowanie nie będzie stanowić dużego obciążenia dla domowego budżetu. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym artykule.
To pierwsza rzecz, nad którą warto się pochylić. Zdecydowana większość bojlerów dostępnych na polskim rynku wymaga stosowania anody magnezowej. Jest to niewielki element wkręcany w konstrukcję zasobnika, który ma za zadanie chronić wnętrze bojlera przed procesem korozji. Pomysł jest dobry i faktycznie działa, ale nie każdy właściciel zasobnika zdaje sobie sprawę z tego, że taka anoda wymaga corocznej wymiany.
Koszt zakupu anody magnezowej wynosi około 100 złotych i trzeba go ponosić co roku. Nieco dłużej wytrzyma anoda tytanowa, która jednak jest około dwukrotnie droższa. Tymczasem każdy producent bojlera z anodą w instrukcji informuje, że niewymienienie tego elementu jest równoznaczne z utratą gwarancji!
Na szczęście są już także dostępne nowocześniejsze bojlery pozbawione tej problematycznej anody, a dzięki temu całkowicie bezobsługowe. Dobrym przykładem będą tutaj bojlery polskiej firmy Ermet. Producent zastosował unikalną technologię żywicowania EPIDIANEM, co ostatecznie rozwiązało problem korozji oraz uwolniło użytkowników od obowiązku wymieniania anody magnezowej.
Najlepszym sposobem na to, aby w dalszej perspektywie cieszyć się oszczędnym użytkowaniem bojlera, jest zakup modelu prezentującego wysoką jakość wykonania. Paradoksalnie oszczędzanie na zasobniku nie jest dobrym pomysłem i prędzej czy później narazi właścicieli na jeszcze wyższe koszty. Znane są przypadki, kiedy tani bojler nadaje się tylko do wymiany po zaledwie 5-6 latach użytkowania.
Dlatego rozsądnie będzie od razu postawić na produkt dobrej klasy, choć niekoniecznie najdroższy. Znów możemy śmiało polecić bojlery polskiej firmy Ermet, które charakteryzuje wręcz rewelacyjny stosunek ceny do jakości wykonania. Nieprzypadkowo producent udziela na swoje zasobniki aż 5-letniej gwarancji. W dodatku jest to gwarancja bezwarunkowa, co oznacza, że niezależnie od rodzaju awarii zgłoszenie reklamacyjne zostanie rozpatrzone na korzyść konsumenta.
Bojlery na dwa źródła zasilania nie są jeszcze powszechnie kupowane, natomiast ich popularność z roku na rok rośnie. Jest to związane m.in. z boomem na instalacje solarne. Dzięki technologii zasilania z dwóch źródeł zyskujemy możliwość podgrzewania ciepłej wody użytkowej zarówno przy pomocy np. kotła gazowego, jak i tzw. „solarów”. Oszczędzamy więc miejsce w kotłowni/pomieszczeniu gospodarczym, a docelowo także cieszymy się dużymi oszczędnościami na zakupie paliwa oraz wysokim komfortem poza sezonem grzewczym (brak konieczności rozpalania kotła na paliwo stałe czy kominka z płaszczem wodnym).
Wybierając bojler zawsze sprawdzajmy, jaki rodzaj izolacji ścianek w nim zastosowano. Jest to szczególnie ważne w przypadku bojlerów dwupłaszczowych, gdzie powierzchnię grzewczą stanowi cała zewnętrzna konstrukcja zasobnika. Im lepsza izolacja, tym dłużej bojler będzie utrzymywać zadaną temperaturę ciepłej wody użytkowej.
Dodajmy również, że energooszczędne i tanie w eksploatacji bojlery znajdziesz w sklepie internetowym sklep-hydros.pl. Skorzystasz w nim także z eksperckiej pomocy przy doborze odpowiedniego zasobnika.