Jednym z podstawowych kryteriów wyboru bojlera do domu czy firmy jest rodzaj zasilania. Zdecydowana większość bojlerów dostępnych na polskim rynku współpracuje z kotłami grzewczymi, w tym gazowym, olejowym, na paliwo stałe czy elektrycznym, a nawet z wkładem kominkowym z płaszczem wodnym. Coraz popularniejsze stają się jednak bojlery na dwa źródła zasilania. Co warto o nich wiedzieć? Na czym polega ta innowacja? Komu można polecić zakup takiego zasobnika? Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.
Bojlery na dwa niezależne źródła zasilania jeszcze do niedawna były raczej rynkową ciekawostką. Wszystko zmieniło się wraz z popularyzacją instalacji solarnych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Tak zwane „solary” znacząco obniżają koszty eksploatacji budynku, ponieważ pozwalają zrezygnować z użytkowania podstawowego źródła ciepła poza sezonem grzewczym. Pisząc prościej: nie musimy korzystać z np. kotła w okresie mniej więcej od maja do końca września. Jest to szczególnie korzystne dla właścicieli kotłów na paliwo stałe czy kominków z płaszczem wodnym. Oni oszczędzają nie tylko pieniądze, ale też czas.
Instalacja solarna przynosi liczne korzyści ekonomiczne oraz znacząco podnosi komfort życia mieszkańców. Zapewnia dostęp do ciepłej wody użytkowej praktycznie za darmo i to w takich ilościach, jakie są potrzebne. By jednak móc w pełni wykorzystać potencjał „solarów” należy zainwestować w odpowiedni bojler do magazynowania ciepłej wody użytkowej.
I tutaj właśnie pojawiają się bojlery na dwa źródła zasilania. Mogą one współpracować zarówno z kotłem grzewczym, jak i instalacją solarną. Dzięki dwóm podłączeniom użytkownik nie musi nic modyfikować w instalacji – wszystko działa w pełni automatycznie. W momencie, gdy wyłączymy podstawowe źródło zasilania, woda w bojlerze będzie podgrzewana drugim czynnikiem.
To warto wiedzieć
Dobre bojlery na dwa źródła zasilania de facto obsługują aż trzy takie źródła – istnieje możliwość zastosowania w nich grzałki elektrycznej. To może być bardzo dobry wybór dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznej.
Najważniejsze jest, aby prawidłowo dobrać pojemność bojlera. Oczywiście determinować będzie to ilość miejsca, jaką dysponujemy w pomieszczeniu gospodarczym/kotłowni. Zasada jest natomiast taka: wybierając bojler na dwa źródła zasilania zawsze staramy się kupić możliwie jak największy. Dlaczego?
Z prostego powodu: mogąc zasilać bojler z instalacji solarnej warto do maksimum wykorzystać pozyskiwaną energię słoneczną. Im pojemniejszy bojler, tym więcej wody będziemy w stanie podgrzać i tym więcej będziemy mieć jej do dyspozycji na potrzeby gospodarstwa domowego. Jeśli bojler jest dobrze zaizolowany, to woda podgrzana w ciągu dnia na przykład do temperatury 60 stopni Celsjusza, będzie mogła być użyta do komfortowej kąpieli czy mycia naczyń także wieczorem.
Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę wybierając bojler jest to, czy będzie on wymagać jakichś czynności obsługowych i serwisowych. Pod tym względem zdecydowanie wyróżniają się bezobsługowe bojlery polskiej firmy Ermet, które nie wymagają stosowania anody magnezowej (ochronę przed korozją zapewnia specjalna powłoka z EPIDIANU). Dzięki temu rocznie oszczędzamy około 100 złotych na zakupie nowej anody.
W ofercie Ermet znajdują się bojlery na dwa źródła zasilania o pojemności nawet do 750 litrów. Są to zasobniki dwupłaszczowe, o największej w swojej klasie powierzchni grzewczej oraz mocy grzewczej, co przekłada się na szybkie i ekonomiczne podgrzewanie C.W.U. Bojlery są bardzo dobrze zaizolowane oraz wyposażone w atomizer ograniczający zjawisko mieszania się zimnej wody z gorącą.
Bojlery na dwa źródła zasilania polskiej firmy Ermet są dostępne od ręki w sklepie internetowym sklep-hydros.pl, w którym można również skorzystać z fachowej pomocy w zakresie wyboru odpowiedniego zasobnika.