Wybierając bojler do domowej czy firmowej kotłowni zwykle skupiamy się na dwóch aspektach: pojemności oraz orientacji zasobnika (pionowa lub pozioma). Tymczasem pod uwagę należy wziąć także inne kwestie, w tym związane z metodą podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jeszcze do niedawna na rynku dominowały bojlery z wężownicą i elektryczne, jednak od pewnego czasu furorę wśród inwestorów i instalatorów robią zasobniki dwupłaszczowe. Ich rosnąca popularność nie dziwi, gdy weźmiemy pod uwagę ewidentne zalety tego rozwiązania, mające bezpośredni wpływ na komfort użytkowników oraz koszty podgrzewania C.W.U. Czym zatem charakteryzuje się bojler dwupłaszczowy? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.
Jak sama nazwa wskazuje w przypadku tego typu bojlera mamy do czynienia z podwójnym płaszczem, czyli pisząc bardziej obrazowo: zbiornikiem w zbiorniku. Pomiędzy wewnętrznymi a zewnętrznymi ściankami bojlera znajduje się przestrzeń, w którą wtłaczana jest gorąca woda podgrzewana przez źródło – może to być na przykład kocioł gazowy jednofunkcyjny, kocioł olejowy, pompa ciepła, ale też kolektory słoneczne.
Centralne ogrzewanie lub inne źródło doprowadza więc podgrzaną wodę do płaszcza, czyli zbiornika zewnętrznego, który ogrzewa wodę znajdującą się w zbiorniku wewnętrznym (to drugi płaszcz). Schemat działania układu jest bardzo prosty, a przy tym zadziwiająco wręcz skuteczny. Nieprzypadkowo to właśnie bojlery dwupłaszczowe są dziś uznawane za najefektywniejszą metodę podgrzewania i magazynowania ciepłej wody użytkowej – czy to na potrzeby domu jednorodzinnego, czy firmy, czy obiektu użyteczności publicznej.
Kluczowym powodem, dla którego rekomenduje się bojlery dwupłaszczowe i powoli stają się one rynkowym standardem jest fakt, iż oferują zdecydowanie największą powierzchnię grzewczą. Pod tym względem dystansują nawet wciąż popularne bojlery z podwójną wężownicą. Powierzchnię grzewczą stanowi cały płaszcz, w którym znajduje się woda podgrzana przez źródło. Dzięki temu proces uzyskiwania ciepłej wody użytkowej o żądanej temperaturze jest znacznie krótszy niż ma to miejsce w przypadku bojlerów z wężownicą czy grzałką elektryczną.
Warto od razu zaznaczyć, że specyfiką bojlerów dwupłaszczowych jest to, iż wewnętrzny zbiornik ma karbowaną powierzchnię. To rozwiązanie zwiększa powierzchnię grzewczą bojlera, a tym samym przyspiesza podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.
Kolejną zaletą technologii dwupłaszczowej jest wolniejsze wychładzanie się wody w zbiorniku wewnętrznym, która jest cały czas podgrzewana przez wodę znajdującą się w płaszczu zewnętrznym. Wpływa to nie tylko na wyższy komfort mieszkańców i minimalizację ryzyka, że zabraknie ciepłej wody dla kolejnej osoby korzystającej z łazienki. Ma to również przełożenie na ograniczenie kosztów podgrzewania C.W.U., co będzie szczególnie ważne w przypadku korzystania z drogiego medium, jak gaz płynny, olej czy prąd.
Głównym kryterium wyboru bojlera jest oczywiście preferowana czy raczej wymagana pojemność. Na szczęście jest tutaj w czym wybierać, bo na rynku znajdziemy bojlery do użytku domowego mieszczące nawet 750 litrów wody, co powinno w zupełności zaspokoić potrzeby wieloosobowej rodziny.
Radzimy również zwrócić uwagę na jakość wykonania bojlera, ponieważ jego ewentualna awaria zawsze jest bardzo kłopotliwa (może nawet spowodować zalanie domu) oraz kosztowna. Pod tym względem wyborem bez najmniejszego ryzyka będzie bojler dwupłaszczowy polskiej firmy Ermet.
Zajrzyj też do naszego artykułu, w którym dokładnie opisaliśmy najważniejsze zalety bojlerów Ermet.
Szeroki wybór bojlerów dwupłaszczowych, zarówno stojących, jak i podwieszanych, znajdziesz w ofercie sklep-hydros.pl, gdzie skorzystasz także z bezpłatnego doradztwa na etapie doboru odpowiedniego zasobnika na C.W.U.