Bojler z podwójną wężownicą: specyfika i zasada działania

Na rynku bojlerów znajdziemy dziś trzy dominujące rozwiązania. Mamy wciąż popularne bojlery elektryczne, bojlery dwupłaszczowe oraz bojlery z wężownicą. Te ostatnie, choć nie dorównują dwupłaszczowym pod względem czasu podgrzewania wody, nadal mogą być interesującą propozycją dla inwestorów, zwłaszcza dysponujących dość ograniczonym budżetem. Szczególną uwagę radzimy tutaj zwrócić na bojlery z podwójną wężownicą. W naszym artykule przybliżamy zasadę ich działania, a także podpowiadamy, dlaczego jest to bardzo rozsądny wybór biorąc pod uwagę zarówno komfort użytkowania, jak i koszty eksploatacji.

Czym dokładnie jest bojler z wężownicą?

Wymiennik wody wyposażony w wężownicę jest rozwiązaniem doskonale znanym od lat, niezawodnym, a przy tym dostatecznie efektywnym – przynajmniej z punktu widzenia użytkowników domowych. Jak sama nazwa wskazuje kluczowym elementem konstrukcji bojlera jest wężownica, czyli rura wygięta w kształt litery U. To w niej płynie czynnik grzewczy, jakim jest gorąca woda podgrzana przez źródło – najczęściej kocioł gazowy, olejowy lub na paliwo stałe.

Odwiecznym problemem związanym z bojlerami z wężownicą była dość małą powierzchnia grzewcza, co przekładało się na stosunkowo niską skuteczność podgrzewania wody. Gdy jedna osoba np. kąpiąc się w wannie zużyła całą ciepłą wodę, to kolejne musiały dość długo poczekać, zanim mogły same wziąć kąpiel. Dlatego bojlery z wężownicą cieszą się nienajlepszą opinią i coraz chętniej są zastępowane modelami dwupłaszczowymi.

Sytuacja zmieniła się w momencie, gdy na rynek wprowadzono bojlery z podwójną wężownicą. Oferują one znacznie większą powierzchnię grzewczą, co automatycznie przekłada się na szybsze tempo podgrzewania wody. Udało się zatem wyeliminować główną wadę klasycznych wymienników z jedną wężownicą, jednocześnie zachowując podstawowe zalety tego rozwiązania, o których więcej napiszemy w dalszej części artykułu.

To warto wiedzieć

Bojlery z podwójną wężownicą spiralną dają możliwość podłączenia dwóch niezależnych źródeł ciepła, np. kotła gazowego oraz kolektorów słonecznych. Większość modeli pozwala również na zastosowanie wkręcanej grzałki elektrycznej, która przydaje się poza sezonem grzewczym.

Wymienniki z wężownicą najczęściej są wykonane ze stali nierdzewnej, emaliowanej lub – jak w przypadku bojlerów polskiej firmy Ermet – pokrytej specjalną żywicą gwarantującą najwyższy poziom ochrony przed korozją oraz brak konieczności stosowania anody magnezowej.

Zalety bojlerów z podwójną wężownicą

Najbardziej pożądaną zaletą takich wymienników jest dużo krótszy czas nagrzewania wody. Dwukrotnie większa powierzchnia grzewcza gwarantuje znacznie wyższy komfort korzystania z C.W.U. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż podwójna wężownica obniża koszty podgrzewania wody – źródło zużywa mniej energii na potrzeby osiągnięcia zadanej temperatury. Jednocześnie zastosowanie podwójnej wężownicy nie wpływa na zwiększenie wymiarów wymiennika, dzięki czemu modele poziome nadal bez problemu można montować pod sufitem. Oczywiście dostępne są także bojlery stojące, oferujące większą pojemność.

Jaki bojler z podwójną wężownicą wybrać?

Jeśli jesteś już zdecydowany na zakup wymiennika z podwójną wężownicą, to możesz skupić się na pozostałych kryteriach wyboru – przede wszystkim pojemności. Przyjmuje się, że dla 3-4 osobowej rodziny potrzebny będzie bojler mieszczący minimum 120 litrów wody. Jeśli jednak jej zużycie w domu jest bardzo wysokie, wówczas sugerujemy poszukać znacznie większego bojlera, nawet 200-litrowego.

Dodajmy również, że szeroki wybór bojlerów z podwójną wężownicą znajdziesz w sklepie internetowym sklep-hydros.pl. Jeśli nie wiesz, jaki bojler wybrać, jaka pojemność będzie dla Ciebie odpowiednia, czy zdecydować się na model stojący czy podwieszany, to możesz liczyć na bezpłatne doradztwo ekspertów Hydros.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.