Bojler stojący czy podwieszany? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań

Zewnętrzny bojler jest nieodłącznym elementem wyposażenia kotłowni/pomieszczenia gospodarczego, o ile w budynku nie zastosowano kotła z zintegrowanym zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową. Bojler służy zatem do magazynowania C.W.U. na potrzeby mieszkańców. Wybierając go musimy w pierwszej kolejności skupić się na wymaganej pojemności, aby nie dochodziło do sytuacji, w której jedna osoba zużyje całą ciepłą wodę, a pozostałe muszą długo czekać na jej podgrzanie. Ważnym kryterium wyboru jest również orientacja zbiornika. Na rynku znajdziemy dwa równie popularne rozwiązania, czyli bojler stojący oraz podwieszany (wiszący). Nie wiesz, na który się zdecydować? W naszym artykule wymieniamy zalety i wady obu rozwiązań, co powinno pomóc Ci w dokonaniu dobrego wyboru.

Bojler stojący – dla kogo?

Bojler z orientacją pionową, czyli po prostu stojący, z pewnością powinien zostać wzięty pod uwagę przez tych inwestorów, którzy przewidują bardzo wysokie zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w swoim domu. Dotyczy to np. wieloosobowych gospodarstw domowych, w których mieszkają rodzice z trójką czy większą liczbą dzieci. W takiej sytuacji niezbędny będzie zakup bojlera o jak największej pojemności, dzięki czemu nie wystąpi problem niedostatku C.W.U. w domu.

Rada

Pojemność bojlera dobieramy również w oparciu o informację na temat liczby punktów poboru ciepłej wody użytkowej. Jeśli jest ich kilka i bywają użytkowane równocześnie (np. wanna + prysznic), to zasobnik powinien być odpowiednio pojemniejszy.

Bojlery stojące mają to do siebie, że występują w większych wariantach pojemności niż podwieszane. Bez problemu znajdziemy na rynku zasobniki mieszczące aż 500 czy nawet 750 litrów ciepłej wody użytkowej, które powinny być w zupełności wystarczające dla zdecydowanej większości rodzin, a nawet sprawdzą się w kilkunastoosobowej firmie.

Zalety bojlerów stojących:

  • występują w bardzo szerokim wyborze wariantów pojemności,
  • dają dużą swobodę w zakresie podłączenia do kotła grzewczego (bojler nie musi wcale stać pod kotłem wiszącym),
  • stabilny i łatwiejszy montaż,
  • mogą współpracować z praktycznie dowolnym źródłem ciepła, w tym kolektorami słonecznymi,
  • estetyczny wygląd,
  • brak ryzyka upadku bojlera w wyniku niepoprawnego mocowania stelaża do ściany.

Wady bojlerów stojących:

  • zajmują sporo miejsca,
  • ograniczają funkcjonalność pomieszczenia gospodarczego/kotłowni.

Bojler podwieszany – czy będzie odpowiedni dla Ciebie?

Bojlery wiszące cieszą się dużą popularnością z uwagi na ich walory użytkowe. Zwykle przestrzeń pod sufitem i tak jest niewykorzystana, dlatego umieszczając tam bojler możemy zaoszczędzić bardzo dużo miejsca na podłodze. Ten argument przemówi do wyobraźni osób dysponujących niewielkim pomieszczeniem gospodarczym, w którym chcą też umieścić np. pralkę, suszarkę elektryczną i przechowywać chemię domową.

Trzeba natomiast pamiętać o tym, że pozioma orientacja bojlera i konieczność przymocowanie go do ściany (umieszczenia na stelażu) dość mocno ograniczają nam wybór pojemności. Największe bojlery podwieszane mieszczą do 300 litrów ciepłej wody użytkowej, co może być niewystarczające dla wieloosobowej rodziny.

Zalety bojlerów podwieszanych:

  • nie ograniczają funkcjonalności kotłowni/pomieszczenia gospodarczego,
  • nie zajmują cennego miejsca,
  • mogą współpracować z wieloma źródłami ciepła.

Wady bojlerów podwieszanych:

  • dyskusyjna estetyka,
  • mniejsza pojemność w porównaniu z modelami stojącymi,
  • trudniejszy montaż,
  • wymagają bardzo solidnego przymocowania stelaża do ściany (uwaga na ściany o niskiej nośności!).

Wybór oczywiście należy do Ciebie, natomiast zachęcamy, abyś wziął pod uwagę wszystkie przytoczone argumenty i przełożył je na własną sytuację – przede wszystkim warunki lokalowe oraz realne zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w budynku.

Dodajmy również, że szeroki wybór bojlerów – zarówno pionowych, jak i poziomych, znajdziesz w sklepie internetowym sklep-hydros.pl, w którym skorzystasz z bezpłatnego doradztwa ekspertów w zakresie wyboru odpowiedniego bojlera.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.