Bojler zewnętrzny czy kocioł z wbudowanym zasobnikiem? Na które rozwiązanie postawić?

Jednym z podstawowych dylematów, z jakim musi się zmierzyć inwestor budujący lub modernizujący dom jednorodzinny jest wybór instalacji do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Należy się tutaj kierować nie tylko komfortem, ale też kosztami eksploatacji – udział ciepłej wody w bilansie energetycznym dobrze zaizolowanego budynku może wynieść nawet do 50%! Jeśli chodzi o dostępne opcje, to w zasadzie ograniczają się one do dwóch podstawowych rozwiązań: bojlera zewnętrznego oraz kotła z wewnętrznym zasobnikiem. W naszym artykule wyjaśniamy różnice pomiędzy tymi metodami pozyskiwania C.W.U., wymieniając również ich najważniejsze zalety oraz wady.

Bojler zewnętrzny

To rozwiązanie często jest traktowane w kategorii ostateczności. Pokutuje przekonanie, że bojler zewnętrzny niepotrzebnie zajmuje cenne miejsce w kotłowni/pomieszczeniu gospodarczym. Tymczasem w większości przypadków nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować bojler podwieszany i wykorzystać przestrzeń pod sufitem.

Bojler zewnętrzny ma tę zaletę, że może być zasilany z różnych źródeł. Szczególnym przykładem będą tutaj bojlery na dwa źródła zasilania – jednym może być np. kocioł gazowy, drugim natomiast instalacja solarna. To bardzo ekonomiczne i wygodne rozwiązanie.

Niewątpliwą zaletą zewnętrznych bojlerów jest też duża swoboda w zakresie wyboru pojemności. Dzięki temu praktycznie każdy może dopasować wielkość bojlera do swoich potrzeb, o co trudno w przypadku alternatywnego rozwiązania.

Zalety:

  • duży wybór pojemności,
  • modele stojące i podwieszane,
  • możliwość podłączenia różnych źródeł zasilania,
  • duży zasobnik gwarantuje stały dostęp do ciepłej wody użytkowej,
  • bojlery dwupłaszczowe błyskawicznie podgrzewają ciepłą wodę użytkową.

Wady:

  • modele stojące zajmują miejsce na podłodze.

Bojler wbudowany w kocioł grzewczy

Takie rozwiązanie jest obecnie dość rzadko spotykane, a to z tego powodu, że na rynku jest coraz mniej kotłów wyposażonych w wewnętrzny zasobnik na C.W.U. Z kolei te, które można kupić bez większego problemu są bardzo drogie, a przy tym same zajmują sporo miejsca – w większości są to tzw. „lodówki”.

To warto wiedzieć

Wbudowany bojler na C.W.U. posiadają również niektóre modele pomp ciepła.

Jest to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę w sytuacji, gdy bardzo zależy nam na zachowaniu wysokiej estetyki pomieszczenia gospodarczego lub gdy kocioł ma stanąć w pomieszczeniu mieszkalnym, np. we wnęce pod schodami czy w kuchni. Wówczas docenimy fakt, że bojler nie jest widoczny.

Z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, że wbudowany zasobnik zawsze ma mocno ograniczoną pojemność – z reguły do 150 litrów. To może być zbyt mało, aby zaspokoić zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w gospodarstwie domowym. Poza tym zwracamy uwagę na fakt, iż wbudowane zasobniki mogą być zasilane tylko z jednego źródła – czyli albo kotła gazowego, albo pompy ciepła.

Zalety:

  • estetyczny wygląd,
  • kocioł z wewnętrznym zasobnikiem zajmuje mniej miejsca niż zestaw kocioł + zewnętrzny bojler.

Wady:

  • stosunkowo niewielka pojemność zasobnika, która może być zbyt mała na potrzeby np. 4-osobowej rodziny,
  • tylko jedno źródło zasilania,
  • w przypadku awarii kotła nie mamy dostępu do C.W.U.

Na marginesie warto jeszcze wspomnieć o innych sposobach pozyskiwania ciepłej wody użytkowej, jak bojler elektryczny (bardzo drogi w eksploatacji – chyba, że dysponujemy instalacją fotowoltaiczną), bojler z pompą ciepła (wysoki koszt zakupu) oraz kocioł dwufunkcyjny (mało komfortowa opcja, irytujące „skoki” temperatury wody). Mając tę wiedzę jesteś o krok bliżej od podjęcia ostatecznej decyzji i wybrania najlepszego dla Ciebie rozwiązania.

Eksperci Hydros podpowiedzą Ci, jaki bojler wybrać w zależności od Twoich potrzeb czy specyfiki kotłowni.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.