Na co należy zwrócić uwagę wybierając pompę głębinową? Zdecydowana większość ekspertów wskaże na parametry hydrauliczne, moc i rodzaj silnika oraz ewentualnie odporność na zapiaszczenie. Często pomijanym aspektem jest natomiast rozmiar pompy. Jeśli popełnimy tutaj błąd, to nawet najdroższe i najwydajniejsze urządzenie na niewiele się nam zda. Jak zatem dobrać pompę głębinową do studni pod kątem rozmiaru? Wyjaśniamy to w naszym artykule.
Każdy inwestor szukający dla siebie pompy głębinowej musi pamiętać o prostej zasadzie: najpierw mierzymy średnicę odwiertu i rury osłonowej. Pominięcie tego kroku może się skończyć zakupem pompy, którą od razu trzeba będzie zwrócić – a to niepotrzebna strata czasu i nerwów.
Geometria odwiertu studziennego w praktyce determinuje wybór pompy głębinowej pod kątem jej średnicy. Aby to dobrze wyjaśnić poniżej podajemy średnice pomp zaliczanych do trzech najpopularniejszych grup rozmiarowych:
Choć może się wydawać, że te różnice są niewielkie, to mogą mieć kolosalne znaczenie przy doborze pompy głębinowej do konkretnej studni. Jeśli geometria Twojego odwiertu studziennego to DN 80, to możesz w niej zamontować pompę 3-calową, ale już niekoniecznie 3,5-calową (na pewno nie o średnicy 78 mm). Z kolei w odwiercie DN 100 swobodnie zmieścimy pompę 3- i 3,5-calową, natomiast model 4-calowy nie zmieści się w rurze osłonowej.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że średnicy pompy głębinowej nigdy nie dobiera się co do milimetra. Zawsze musimy zostawić minimum 5 a optimum 10 mm wolnej przestrzeni na kabel zasilający oraz linkę podwieszającą pompę w odwiercie.
Zbagatelizowanie kwestii prawidłowego doboru pompy głębinowej pod kątem średnicy może się skończyć tym, że sfrustrowany inwestor mimo wszystko spróbuje jakoś zmieścić urządzenie w odwiercie. Może nawet mu się to uda, ale jest to zdecydowanie zły pomysł.
Po pierwsze: wciskanie pompy do rury osłonowej na siłę może uszkodzić samą pompę lub właśnie rurę.
Po drugie: w przyszłości na pewno będzie duży problem z wyjęciem pompy ze studni (gdyby uległa awarii).
Po trzecie: pompa może utknąć np. w połowie odwiertu i zablokować dostęp do źródła wody.
Po czwarte: ciasne ułożenie pompy w odwiercie ograniczy przepływ wody, przez co silnik urządzenia będzie niedostatecznie chłodzony, a to już w prostej linii prowadzi do awarii.
Jeśli kwestia średnicy pompy głębinowej jest często bagatelizowana przez inwestorów, to co dopiero powiedzieć o wysokości urządzenia? Na ten parametr niemal nikt nie zwraca uwagi, tymczasem również może on decydować o tym, czy dana pompa będzie odpowiednim wyborem do konkretnej studni.
Przede wszystkim pamiętajmy, że pompę należy zawiesić w studni na takiej wysokości, aby króciec tłoczny znajdował się minimum 2 metry poniżej najniższego lustra wody w trakcie poboru (czyli tzw. lustra dynamicznego).
Problem może wystąpić w stosunkowo płytkiej i mało wydajnej studni, w której zamontujemy wysoką pompę głębinową. W trakcie poboru lustro wody zacznie się obniżać na tyle, że odsłoni króciec tłoczny, co w konsekwencji narazi silnik pompy na pracę na sucho (tzw. suchobieg). Jeśli w instalacji nie zastosowano zabezpieczenia przed suchobiegiem, to w pewnym momencie doprowadzi to do awarii urządzenia.
Właśnie dlatego przed zakupem pompy głębinowej koniecznie należy sprawdzić statyczne i dynamiczne lustro wody oraz całkowitą, rzeczywistą głębokość odwiertu.
Po przeczytaniu tego artykułu nie możesz mieć już wątpliwości, że rozmiar jednak ma znaczenie, a już na pewno w przypadku prawidłowego doboru pompy głębinowej do konkretnej studni.