Automatyczny odżelaziacz wody jest popularnym i skutecznym sposobem na uzdatnienie wody czerpanej z własnego ujęcia. W Polsce zdecydowana większość studni – czy to kręgowych, czy głębinowych – ma problem ze znacznie przekroczonym poziomem żelaza w wodzie. Korzystanie z niej bez uzdatnienia grozi zniszczeniem instalacji i urządzeń, pojawieniem się rdzawych zacieków na armaturze oraz brunatnych plam na ubraniach. Na szczęście można sobie z tym dość łatwo poradzić poprzez montaż automatycznego odżelaziacza wody. Jak to zrobić krok po kroku? Zapraszamy do naszego poradnika.
Wielu inwestorów kompletnie bagatelizuje ten etap, kupując przypadkowy odżelaziacz (najczęściej w promocji na popularnym portalu ogłoszeniowym) i później dziwiąc się, dlaczego jego skuteczność jest niewystarczająca. Aby uniknąć rozczarowania należy dokładnie sprawdzić wydajność zarówno samego źródła wody (czyli studni), jak i pracującej w niej pompy.
Złoże umieszczone w automatycznym odżelaziaczu wymaga regeneracji (najczęściej solą lub nadmanganianem potasu) oraz okresowego płukania z odpowiednim przepływem – w przypadku dużych stacji wymagany może być przepływ na poziomie nawet ponad 60 litrów na minutę. Czy obecna pompa zapewni taką wydajność? Jeśli nie, to złoże nigdy nie zostanie dostatecznie wypłukane, co negatywnie odbije się na skuteczności odżelaziania wody oraz na trwałości samego złoża.
Dlatego osoby niemające doświadczenia w doborze odżelaziaczy wody powinny skorzystać tutaj z fachowego doradztwa, które swoim klientom bezpłatnie zapewniają eksperci sklepu internetowego sklep-hydros.pl.
Ważne!
Nie jest wcale wykluczone, że zastosowanie automatycznego odżelaziacza będzie wymagać także wymiany obecnej pompy głębinowej czy hydroforowej.
Odżelaziacz automatyczny na szczęście nie zajmuje bardzo dużo miejsca, dlatego spokojnie można go zamontować np. w kotłowni czy pomieszczeniu gospodarczym. Ważne, aby umieścić go bezpośrednio za głównym zaworem wody. Dzięki temu mamy pewność, że cała woda krążąca w budynku zostanie uzdatniona.
Dobrą praktyką jest oddzielenie stacji uzdatniania od zaworu głównego wody filtrem w obudowie – może to być zarówno filtr sznurkowy, jak i piankowy lub siatkowy (w tym automatyczny). Dzięki temu eliminujemy ryzyko zanieczyszczenia głowicy oraz samego złoża ciałami stałymi znajdującymi się w wodzie studziennej, jak piasek czy ewentualne zawiesiny.
Ważne!
Stosując filtr piankowy lub sznurkowy trzeba go regularnie wymieniać – częstotliwość zależy od jakości wody, jednak zwykle wymiana wkładu jest wymagana co 2-3 tygodnie.
Kupując odżelaziacz automatyczny w dobrym sklepie internetowym otrzymamy urządzenie z gotowym do zasypania złożem filtracyjnym – należy wsypać je do kolumny. Teraz pozostaje nam już tylko podłączyć stację do instalacji wodnej zgodnie z dołączoną instrukcją. Nie jest to nic skomplikowanego, choć wymaga czasu, precyzji i znajomości podstawowych technik hydraulicznych. Do montażu najlepiej jest wykorzystać rury PP (zgrzewane lub na połączenia mechaniczne, nie polecamy systemu klejonego).
Pamiętajmy o prawidłowym kierunku wejścia wody nieuzdatnionej oraz wyjścia uzdatnionej – oznaczenia znajdują się na głowicy. Rurę doprowadzającą wodę uzdatnioną podłączamy do głównego rozdzielacza zimnej wody.
Dobrym pomysłem będzie zastosowanie obejścia z zaworem kulowym. Dzięki temu w razie np. awarii automatycznego odżelaziacza czy konieczności wykonania prac konserwacyjnych będziemy mogli korzystać w domu z wody nieuzdatnionej.
Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie zamontować odżelaziacz wody, to skorzystaj z usługi hydraulika – robocizna nie powinna kosztować więcej niż 300-400 złotych.
Zaletą automatycznych odżelaziaczy wody jest to, że pracują one całkowicie bezobsługowo – całym procesem steruje głowica, która jednak przed pierwszym uruchomieniem wymaga ustawienia. Wprowadzamy dane na temat twardości wody i na tej podstawie głowica oblicza okres pomiędzy regeneracjami (można go również zmienić ręcznie oraz ustawić czas rozpoczęcia się regeneracji – najlepiej w nocy). Najczęściej regeneracja wypada po uzdatnieniu 3,5 m3 wody lub co 7-10 dni.
Automatyczne odżelaziacze wody czołowych producentów są dostępne w ofercie sklepu internetowego sklep-hydros.pl. Eksperci Hydros bezpłatnie pomogą Ci dobrać odpowiednią stację uzdatniania oraz udzielą niezbędnych wskazówek montażowych.