Pompa spalinowa: kiedy jej zakup ma sens?

Pompy spalinowe, czyli motopompy, to zupełnie inna liga urządzeń. W większości przypadków dystansują modele elektryczne pod względem wydajności i innych parametrów roboczych, idealnie nadając się do zastosowań profesjonalnych. Zakup pompy spalinowej może być bardzo dobrą inwestycją z punktu widzenia m.in. rolników, firm budowlanych, ale też niektórych nabywców prywatnych. W naszym poradniku omawiamy kilka sytuacji, w których z pewnością warto zdecydować się na pompę do wody z silnikiem spalinowym.

Charakterystyka pomp spalinowych

Pompy spalinowe z wyglądu przypominają standardowe agregaty prądotwórcze. Mamy tutaj do czynienia z urządzeniami składającymi się z dwóch podstawowych elementów, czyli pompy wirowej i napędzającego ją silnika spalinowego. W przypadku mniejszych, przenośnych modeli, jest to najczęściej silnik benzynowy (czterosuwowy, rzadziej dwusuwowy), natomiast największe motopompy, przeznaczone do pracy stacjonarnej, są napędzane silnikami wysokoprężnymi.

Pompa spalinowa działa na bardzo prostej zasadzie. Jest przeznaczona głównie do przetłaczania, ale też wypompowywania wody od źródła do odbiornika lub odbiorników. W momencie uruchomienia silnika w ruch wprawiany jest wirnik/wirniki, co umożliwia wytwarzanie ciśnienia i zassanie wody.

To warto wiedzieć

Pompy spalinowe mogą być wykorzystywane również do tłoczenia innych cieczy, o ile nie są to substancje ropopochodne i nie mają temperatury przekraczającej 60 stopni Celsjusza.

Motopompy można podzielić na trzy podstawowe kategorie, mianowicie:

  1. Pompy do wody czystej – najczęściej wyposażone w wirnik jednostopniowy.
  2. Pompy do wody brudnej – wyposażone w wirnik typu otwartego, co zapewnia podwyższoną odporność na zanieczyszczenia znajdujące się w pompowanej wodzie.
  3. Pompy wysokociśnieniowe – wyposażone w układ wirników wielostopniowych.

Kiedy warto zdecydować się na zakup pompy spalinowej?

Pompa spalinowa może stanowić zarówno uzupełnienie dla pompy głębinowej czy pompy hydroforowej zasilanej energią elektryczną, jak i podstawowe urządzenie pompujące wykorzystywane czy to na cele gospodarskie czy budowlane.

Zakup motopompy na pewno ma sens w sytuacji, gdy:

  • Nie dysponujemy źródłem energii elektrycznej w miejscu poboru wody;
  • Potrzebujemy bardzo wydajnej pompy do błyskawicznego opróżniania źródła wody;
  • Potrzebujemy pompy, która bardzo szybko przepompuje wodę z jednego źródła do drugiego;
  • Szukamy pompy mobilnej, o stosunkowo kompaktowej budowie, bardzo łatwej i szybkiej w uruchomieniu (to o wiele wygodniejsze rozwiązanie w porównaniu z zakupem osobnej pompy z silnikiem elektrycznym i agregatu prądotwórczego);
  • Potrzebujemy pompy o bardzo dużej wydajności, która będzie w stanie zasilić w wodę np. ogromną deszczownię rolniczą czy system przeciwpożarowy;

Pamiętajmy natomiast, że pompy spalinowe mają istotne ograniczenie: chodzi o maksymalną odległość od źródła lustra wody (dynamicznego). Motopompa może tłoczyć wodę z odległości/głębokości maksymalnie 7 metrów, co jednak także trzeba za każdym razem sprawdzić, ponieważ niektóre modele pod tym względem wypadają jeszcze gorzej.

Przykłady zastosowania pompy spalinowej

Motopompa to bardzo dobry wybór m.in. dla:

  • Właścicieli gospodarstw rolnych, którzy potrzebują wydajnej pompy do zasilania deszczowni podlewającej pole uprawne (a przy tym dysponują własnym stawem, sadzawką, jeziorem etc.);
  • Firm budowlanych, które regularnie muszą osuszać wykopy, fundamenty czy odwrotnie: pozyskiwać wodę z różnych akwenów i zbiorników na cele budowlane;
  • Zespołów pożarniczych;
  • Osób, które chcą regularnie lub okazjonalnie przepompowywać wodę między zbiornikami, opróżniać różne zbiorniki (np. na deszczówkę), uchronić się przed ryzykiem zalania pomieszczeń piwniczych, mieszkalnych i gospodarskich etc.

Pamiętajmy przy tym, aby pompę spalinową do wody zawsze dobrać zgodnie z planowanym sposobem jej użytkowania oraz oczekiwaniami odnośnie do parametrów roboczych urządzenia.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.