Jak dobrać pojemność bojlera? Nie popełnij błędu rzutującego na komfort!

Bojler, czyli pojemnościowy ogrzewacz wody, to urządzenie przeznaczone do wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Na rynku znajdziemy bojlery różniące się nie tylko źródłem zasilania (prąd, energia z kotła grzewczego, instalacji solarnej etc.), ale także rodzajem zastosowanych elementów grzewczych (grzałka, wężownica, wymiennik płaszczowy) oraz przede wszystkim pojemnością. Szczególnie istotna z punktu widzenia użytkownika jest ta ostatnia kwestia, ponieważ to właśnie od pojemności bojlera w głównej mierze zależy komfort osób korzystających z ciepłej wody użytkowej w budynku mieszkalnym czy firmowym. Jak dobrać pojemność ogrzewacza wody? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Od czego zacząć?

Dobór prawidłowej pojemności bojlera jest jednoznacznie uzależniony od tego, jak duże jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w budynku. Można to obliczyć w dużym przybliżeniu biorąc pod uwagę takie kryteria, jak:

  • liczba domowników/użytkowników budynku,
  • liczba punktów czerpania ciepłej wody.

Mając te dane można już dość precyzyjnie określić, jak pojemny bojler będzie optymalny dla danego budynku. Przyjmuje się, że w domu zamieszkanym przez 4-osobową rodzinę potrzebny jest bojler mieszczący minimum 150 litrów ciepłej wody – i to tylko przy założeniu, że osoby te będą korzystać z wody nie jednocześnie, ale po sobie, w odstępach umożliwiających podgrzanie jej do zadanej temperatury np. przez kocioł gazowy.

Ponieważ ciepłą wodę użytkową wykorzystuje się głównie do kąpieli (obecnie w wielu domach standardem jest już zmywarka, dlatego pomijamy aspekt mycia naczyń), to należy zwrócić uwagę na to, czy domownicy mają do dyspozycji prysznic czy może wannę. W tym drugim przypadku warto zastosować o około 50 litrów pojemniejszy bojler, aby mieć pewność, że kąpiel jednej osoby nie spowoduje, iż pozostali domownicy będą musieli długo czekać na swoją kolej z uwagi na czas potrzebny do podgrzania nowej partii wody.

Najmniejsze bojlery o pojemności do 15 litrów sprawdzają się praktycznie tylko wtedy, gdy ciepła woda użytkowa jest czerpana wyłącznie w jednym punkcie. Z kolei te nieco większe, o pojemności do 100 litrów, mogą być stosowane w mieszkaniach oraz w domach zamieszkanych przez 2-3 osoby (korzystające z prysznica).

Ważne jest również źródło zasilania

Dobór pojemności bojlera warto uzależnić także od tego, skąd będzie czerpana energia do jego zasilania. Mamy tutaj na myśli zwłaszcza sytuację, w której inwestor posiada lub planuje zamontować instalację solarną/fotowoltaiczną. Wówczas dobrze będzie zakupić możliwie jak największy bojler, aby podgrzać w nim wystarczającą ilość wody na potrzeby domowników w godzinach, w których mamy dostęp do darmowej energii (czyli w ciągu dnia).

Nie bez znaczenia jest również wydajność bazowego źródła – grzałki, kotła, pompy ciepła etc. Jeśli jest ona mocno ograniczona, to zakup bojlera o znacznej pojemności, na przykład 300 litrów, może spowodować, że woda będzie się bardzo długo nagrzewać, co pociągnie też ze sobą podwyższone zużycie energii.

Skutki źle dobranej pojemności bojlera

Najgorszy jest scenariusz, w którym kupujemy zbyt mały bojler, jak na potrzeby domowników. Ta nieprzemyślana decyzja będzie dawać o sobie znać każdego dnia, a szczególnie rano i wieczorem, kiedy zwykle następuje największe zużycie ciepłej wody użytkowej. Można sobie łatwo wyobrazić irytację osób, które muszą cierpliwie czekać na podgrzanie wody, ponieważ ta została już w całości zużyta przez kogoś innego na prysznic czy kąpiel w wannie. Będzie to szczególnie dokuczliwe przy dwóch łazienkach.

Zakup zbyt małego bojlera jest tylko pozorną oszczędnością. Owszem, początkowo wydamy mniej pieniędzy, natomiast rzeczywiste koszty eksploatacji ogrzewacza pojemnościowego mogą być bardzo wysokie z uwagi na konieczność ciągłej pracy źródła energii na najwyższych obrotach (w celu szybkiego podgrzania wody do zadanej temperatury).

Kłopotliwe jest jednak także posiadanie zbyt dużego bojlera – zwłaszcza, gdy zasilamy go tylko z jednego źródła, w dodatku kosztownego w eksploatacji (np. kocioł gazowy czy tym bardziej elektryczny). Będzie się to wiązać z wysokimi rachunkami oraz z bardzo długim czasem potrzebnym do uzyskania (i utrzymania) komfortowej temperatury wody.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.