Pompy wielostopniowe to specjalna kategoria urządzeń pompowych, które znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle. Nie oznacza to natomiast, że nie spotyka się ich w instalacjach domowych czy w gospodarstwach rolnych. Pompy wielostopniowe charakteryzują się specyficzną konstrukcją hydrauliczną, co gwarantuje znakomitą wydajność i tym samym wysokie ciśnienie na końcowym odcinku instalacji. O najważniejszych zaletach pomp wielostopniowych czytaj w naszym artykule.
Pompa wielostopniowa różni się od zwykłej pompy monoblokowej z jednym wirnikiem tym, że zastosowano w niej wiele połączonych ze sobą szeregowo wirników, nazywanych stopniami – stąd też nazwa urządzenia.
Dzięki takiej konstrukcji hydraulicznej możliwe jest znaczące zwiększenie wydajności pompy, a tym samym uzyskanie o wiele wyższego ciśnienia na końcu instalacji, niż ma to miejsce w przypadku standardowych pomp jednowirnikowych. Co ważne, pompy wielostopniowe oferują o wiele lepsze parametry robocze przy zastosowaniu silnika o mniejszej mocy, a to przekłada się na ich oszczędną pracę.
Pisząc w dużym uproszczeniu: im więcej stopni zastosowano w danej pompie i im większa jest średnica umieszczonych w niej wirników, tym wyższe uda się osiągnąć ciśnienie robocze. Zwracamy przy tym uwagę na to, że pompy wielostopniowe są przystosowane do tłoczenia czystej wody, niezawierającej elementów stałych, większej ilości piasku etc.
Podstawowym celem zastosowania pompy wielostopniowej w instalacji wodnej jest podwyższenie ciśnienia wody. Zwykle nie ma takiej potrzeby w gospodarstwach domowych, gdzie problemem nie jest uzyskanie w zupełności wystarczającego ciśnienia na poziomie około 3,5-4 barów. Zupełnie inaczej wygląda to natomiast w gospodarstwach rolnych, zakładach przemysłowych czy w zakładach wodociągowych.
Jeśli obecna pompa nie zapewnia wymaganego ciśnienia, to zamiast ją wymieniać (też bez gwarancji, że nowe urządzenie sprawi się lepiej) warto zainwestować w pompę wielostopniową, która z miejsca podniesie ciśnienie w instalacji, nawet w najbardziej oddalonych punktach poboru.
Co ciekawe pompy wielostopniowe są często stosowanym rozwiązaniem na nowych osiedlach domów jednorodzinnych, jak i w budynkach wielorodzinnych. Wynika to z faktu, iż powszechne niedobory wody (z czego nie wszyscy zdajemy sobie sprawę) powodują znaczący spadek ciśnienia w sieci wodociągowej. To z kolei odbija się na komforcie korzystania z wody, szczególnie na końcowych odcinkach sieci.
Kluczowymi zaletami tych pomp do wody są:
Pompy wielostopniowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Poza omówionymi już przypadkami, w których wręcz konieczne jest użycie pompy pionowej (to inne określenie na pompę wielostopniową), te urządzenia sprawdzają się również w:
Pompy wielostopniowe bywają nazywane pompami do zadań specjalnych, przy czym warto wiedzieć, że na rynku są dostępne urządzenia, które spokojnie mogą pełnić funkcję podstawowej i jedynej pompy czy to w gospodarstwie domowym, rolnym czy w zakładzie pracy zasilanym wodą z własnego ujęcia.
Do najpopularniejszych pomp wielostopniowych dostępnych na polskim rynku zaliczymy modele z serii MHI marki Omnigena, znakomite pompy PLURIJET od Pedrollo czy pompy z serii SM polskiego producenta Hydro-Vacuum.