Zasobnik CWU do pompy ciepła ze stali nierdzewnej – jaki wybrać?

Pompa ciepła to obecnie najchętniej wybierane źródło ogrzewania do domu jednorodzinnego. Sprzedaż pomp rośnie w zawrotnym tempie, co ma związek z licznymi zaletami tego urządzenia: niskimi kosztami eksploatacji, ekologicznością i bezobsługowością. Pamiętajmy natomiast, że pompa to tylko jeden z elementów instalacji. Niezbędne jest doposażenie jej o odpowiedni zasobnik, dzięki czemu zyskamy niezależne źródło ciepłej wody użytkowej dostępnej na żądanie.

Szczególnie polecanym rozwiązaniem jest zasobnik CWU do pompy ciepła ze stali nierdzewnej. W naszym poradniku podpowiadamy, czym się kierować przy jego wyborze.

Podstawowe pytanie: dlaczego warto postawić na zasobnik ze stali nierdzewnej?

Zasobniki CWU ze stali nierdzewnej cieszą się coraz większym zainteresowaniem na polskim rynku – i to pomimo stosunkowo wysokiej ceny. Takie zbiorniki do magazynowania ciepłej wody użytkowej mają jedną zasadniczą zaletę: są niezwykle trwałe i praktycznie bezawaryjne.

Wszystko za sprawą wykonania zasobnika ze stali nierdzewnej. Jest to materiał charakteryzujący się bardzo wysoką odpornością na korozję, co ma kluczowe znaczenie w kontekście magazynowania wody. Dzięki temu nie trzeba się martwić osłabieniem konstrukcji zbiornika i tym samym jego rozszczelnieniem, co oznaczałoby ogromny problem dla właściciela (i niebagatelne koszty).

Ważną zaletą zasobników CWU do pomp ciepła ze stali nierdzewnej jest brak konieczności stosowania anody magnezowej czy tytanowej. Anoda jest kłopotliwym elementem standardowego zasobnika z blachy, ponieważ wymaga okresowej wymiany (magnezowa nawet raz w roku). To z kolei oznacza dodatkowy koszt rzędu kilkuset złotych. Wybierając zasobnik ze stali nierdzewnej możemy o tym zapomnieć.

Wspomnijmy również o tym, że zasobniki CWU do pomp ciepła ze stali nierdzewnej doskonale nadają się do magazynowania wody uzdatnionej, w szczególności zmiękczonej. Taka woda ma silne właściwości korozyjne, z czego wielu posiadaczy centralnych zmiękczaczy nie zdaje sobie sprawy. W przypadku chęci czy konieczności zmiękczania wody zastosowanie zasobnika ze stali nierdzewnej jest wręcz obligatoryjne.

Zasobniki z powiększoną wężownicą – optymalny wybór do współpracy z pompą ciepła

Pompa ciepła to niskotemperaturowe urządzenie grzewcze, dlatego znakomicie sprawdza się w budynkach wyposażonych w instalację podłogową. Chodzi o to, aby maksymalnie zwiększyć pojemność instalacji, co pozwoli uzyskać żądaną temperaturę bez konieczności podwyższania temperatury czynnika grzewczego (wody) powyżej 40 stopni Celsjusza – nawet w czasie silnych mrozów.

Dokładnie ta sama zasada działa w przypadku podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Wielu inwestorów, ale też instalatorów popełnia błąd polegający na połączeniu pompy ciepła ze standardowym bojlerem z pojedynczą wężownicą. Efekt? Pompa musi pracować z bardzo wysoką mocą, aby w krótkim czasie podgrzać wodę na potrzeby domowników. To burzy cały plan oszczędnościowy i obniża sprawność urządzenia.

Aby uniknąć podobnych problemów warto zainwestować w zasobnik CWU z powiększoną wężownicą. Większa powierzchnia grzewcza pozwala podgrzewać wodę z mniejszą mocą, a jednocześnie osiągnąć zadaną temperaturę w krótszym czasie. Przynosi to dwie zasadnicze korzyści:

  1. Nigdy nie zabraknie ciepłej wody dla domowników, nawet przy dużym zużyciu (np. podczas wieczornych kąpieli).
  2. Koszty podgrzewania ciepłej wody użytkowej będą znacznie niższe – a pamiętajmy, że odpowiadają one nawet za 30% zużycia prądu do zasilania pompy ciepła.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Wybierając zasobnik CWU do pompy ciepła ze stali nierdzewnej warto postawić na produkt renomowanego producenta. Jest to element instalacji, który powinien służyć przez wiele lat, dlatego oszczędność rzędu np. kilkuset złotych nie ma większego uzasadnienia.

Rada

O jakości zasobnika wiele powie nam okres gwarancji fabrycznej oraz brak długiej listy warunków wyłączających odpowiedzialność producenta.

Ponadto należy sprawdzić grubość izolacji zbiornika, estetykę wykończenia (w końcu będzie doskonale widoczny w kotłowni/pomieszczeniu gospodarczym) oraz upewnić się, że posiada przyłącze na grzałkę elektryczną, co może się przydać np. do wykorzystania nadprodukcji prądu przez instalację fotowoltaiczną.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.