Co powinien mieć dobry zmiękczacz wody?

Wybór zmiękczacza wody nie może być kwestią przypadku – zawsze stosujemy się tutaj do podstawowych kryteriów, które umożliwiają wstępne wyselekcjonowanie optymalnego urządzenia. Równie ważne jest jednak to, aby zmiękczacz był łatwy w obsłudze, nie wymagał stałego nadzoru ze strony właściciela oraz posiadał funkcjonalne rozwiązania zwiększające komfort użytkowania. O jakich rozwiązaniach mowa? Te najbardziej przydatne wymieniamy w naszym artykule i radzimy, aby zwrócić na nie uwagę na etapie zakupu centralnego zmiękczacza wody np. w sklepie internetowym.

Możliwość wyboru czasu regeneracji

Procesem regeneracji steruje wbudowana głowica, jednak użytkownik powinien mieć możliwość wprowadzenia własnych ustawień tak, aby moment regeneracji był ustalany w oparciu o czas lub ilość zużytej wody. Przykładowo: głowica może rozpocząć regenerację po tym, jak zużyjemy 4 metry sześcienne wody lub co 7 dni, w zależności od tego, co nastąpi pierwsze. Pozwala to zoptymalizować koszty użytkowania zmiękczacza.

Więcej o tym, dlaczego złoże jonowymienne musi być poddawane regeneracji, przeczytasz w naszym artykule na temat zasady działania zmiękczacza wody.

Wbudowany bypass

To bardzo ważny element wyposażenia dobrego zmiękczacza wody. Wbudowany bypass umożliwia korzystanie z wody nieuzdatnionej w trakcie regeneracji, co jest ważne np. podczas nocnego korzystania z toalety. Dodatkowo taki bypass zapewni dostawy bieżącej wody w razie awarii czy serwisu urządzenia. Nie zmienia to natomiast faktu, że i tak warto wykonać dodatkowe obejście wody na etapie instalowania zmiękczacza, co przyda się np. na wypadek stłuczenia obudowy filtra mechanicznego.

Wbudowany mieszacz

Dzięki zaworowi mieszającemu mamy możliwość ręcznego ustawienia poziomu twardości wody. Jest to bardzo ważne, ponieważ woda zmiękczona do zera nie jest korzystna ani dla ludzkiego organizmu, ani dla instalacji wodnej. Korzystając z mieszacza przepuszczamy odrobinę nieuzdatnionej wody, co pozwala uzyskać twardość na poziomie na przykład 5 stopni niemieckich.

Tryb wakacyjny

Przydatna funkcja, która – jak sama nazwa wskazuje – optymalizuje pracę zmiękczacza w czasie, gdy domownicy są na wakacjach i nie zużywają wody. W takiej sytuacji głowica uruchomi proces regeneracji samą wodą, ale bez użycia solanki, co oczywiście obniży koszty eksploatacji urządzenia i wyeliminuje konieczność pamiętania o uzupełnieniu zasobnika soli przed wyjazdem na urlop.

Pojemny zasobnik na sól

Pojemność zasobnika jest ściśle uzależniona od wielkości samego urządzenia. Kompaktowe zmiękczacze mieszczą maksymalnie jeden 25-kilogramowy worek soli tabletkowej, co w przeciętnym gospodarstwie domowym powinno wystarczyć na około 1 miesiąc. Jeśli jednak składowanie soli w domu jest problematyczne, to warto rozważyć zakup zmiękczacza z osobnym zasobnikiem, do którego zmieścimy jednorazowo nawet 50 kilogramów soli.

Kompaktowa i estetyczna obudowa

To ważne kryterium wyboru w sytuacji, gdy dysponujemy niewielką ilością miejsca na montaż zmiękczacza – na przykład chcemy go zainstalować w łazience czy małym pomieszczeniu gospodarczym. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na estetykę urządzenia. Producenci stają tutaj na wysokości zadania i dbają o design swoich zmiękczaczy, dzięki czemu całkiem zgrabnie wpasowują się one w wystrój pomieszczenia.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.