Jak zmieni się Twoje życie po zainstalowaniu zmiękczacza wody?

Zmiękczacze wody robią furorę na polskim rynku i coraz częściej są uznawane za obowiązkowe wyposażenie domu – zwłaszcza w regionach, w których występuje problem wysokiej twardości wody wodociągowej. Zmiękczacze są coraz tańsze, a tym samym łatwiej dostępne nawet dla przeciętnej polskiej rodziny. To dobra inwestycja, choć osoby, które nigdy nie korzystały z tego rozwiązania nie do końca mają świadomość, jak zmieni się ich życie po zainstalowaniu zmiękczacza wody. Wyjaśniamy to w naszym artykule.

Krótszy czas sprzątania domu

Zaskakujące? Okazuje się jednak, że zmiękczacz wody rzeczywiście może odczuwalnie ułatwić nam sprzątanie, a na pewno skrócić jego czas. Wynika to z faktu, iż miękka woda, pozbawiona wapnia i magnezu, nie zostawia nieestetycznych i trudnych do usunięcia zacieków na armaturze oraz sanitariatach. Każdy, komu zdarzyło się walczyć ze śladami kamienia w muszli klozetowej czy na słuchawce prysznicowej doskonale wie, o co chodzi.

Po zainstalowaniu zmiękczacza wody problem zniknie właściwie od ręki. Mało tego: te trudne do usunięcia zacieki, które już powstały, z czasem zostaną rozpuszczone. W praktyce wygląda to tak, że podczas np. sobotniego sprzątania można poprzestać na wytarciu kranów, baterii, umywalek i zlewu kuchennego wilgotną ścierką, bez używania detergentów. To ogromna wygoda i oszczędność czasu. 

Koniec z kamieniem na dnie czajnika

Kamień na dnie czajnika jest niezawodnym sygnałem świadczącym o tym, że mamy problem z twardą lub bardzo twardą wodą wodociągową. Taki osad nie tylko źle wygląda i może się przedostawać do kawy czy herbaty, ale też stopniowo niszczy urządzenie. Mocno zakamieniony czajnik albo pęknie, albo uszkodzeniu ulegnie zainstalowana w nim grzałka. Dlatego trzeba regularnie usuwać kamień, co jest uciążliwe i czasochłonne.

Montaż zmiękczacza wody rozwiązuje ten problem. Miękka, pozbawiona kationów wapnia i magnezu woda, nie zostawia kamiennego osadu, a więc jest bardzo bezpieczna dla wszystkich urządzeń w domu, w tym właśnie dla czajnika elektrycznego.

Mniejsze zużycie chemii domowej

To bardzo ciekawa, a jednocześnie niedoceniana korzyść, jaką niesie ze sobą zainstalowanie zmiękczacza wody w domu. Miękka woda ma świetne właściwości myjące, a przede wszystkim sprawia, że popularne środki do mycia (mydło, żel pod prysznic, szampon) znacznie lepiej się pienią. W efekcie nie musimy już zużywać ich w tak dużej ilości, jak do tej pory.

Wiele osób korzystających z kompaktowego centralnego zmiękczacza wody podkreśla, że teraz są w stanie umyć włosy zaledwie kilkoma kroplami szamponu – dzięki temu środki myjące wolniej się zużywają, a to tez przekłada się na realne oszczędności. Podobnie zresztą jest z proszkami do prania, płynami do płukania etc. 

Lepszy stan sprzętów domowych

Każde urządzenie, które podczas pracy korzysta z wody, jest szczególnie wrażliwe na jej jakość. Dotyczy to przede wszystkim:

  • kotła grzewczego,
  • bojlera,
  • pralki,
  • zmywarki,
  • suszarki elektrycznej,
  • czajnika.

Twarda woda zawsze prowadzi do przedwczesnej awarii tych urządzeń, ponieważ powoduje odkładanie się kamienia na grzałkach i elementach hydraulicznych. Dużym zagrożeniem jest zwłaszcza kamień kotłowy (powstaje pod wpływem podgrzewania twardej wody), który zwęża średnicę rur, a tym samym ogranicza wydajność instalacji grzewczej oraz wodociągowej.

Po zainstalowaniu zmiękczacza wody każde z wymienionych urządzeń będzie pracować wydajniej, a nawet lepiej wyglądać – efekt będzie widoczny gołym okiem zwłaszcza w przypadku wnętrza zmywarki i pralki. To z kolei znacząco zwiększa szansę na długie użytkowanie tych sprzętów bez awarii.

Wniosek jest zatem prosty: montaż centralnego zmiękczacza wody znacząco podnosi jakość życia. To mocny argument przemawiający za tym, aby w niego zainwestować.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.