Jak samodzielnie zainstalować zmiękczacz wody?

Zmiękczacz wody  jest bardzo przydatnym urządzeniem, które właściwie z dnia na dzień podnosi komfort życia użytkowników. Taki zmiękczacz można bez problemu kupić w Internecie i zamontować we własnym zakresie. Nie jest to wcale trudne, poradzi sobie z tym każdy, kto ma podstawowe pojęcie o budowie instalacji hydraulicznych i dryg do majsterkowania. W naszym artykule podpowiadamy, jak się za to zabrać, aby uniknąć błędów i szybko oraz estetycznie wykonać instalację przyłączeniową.

Wyznaczenie miejsca

Centralny zmiękczacz wody musi zostać zamontowany bezpośrednio za głównym zaworem wody. Trzeba się upewnić, że w tym pomieszczeniu jest wystarczająca ilość miejsca. Samo urządzenie nie jest bardzo duże, ale jednak w pewnym stopniu ograniczy funkcjonalność np. kotłowni czy ubikacji. Radzimy dokładnie sprawdzić wymiary zmiękczacza, który planujemy kupić, a następnie wyznaczyć optymalne miejsce montażu.

Dostęp do niezbędnych instalacji

Bardzo ważne jest to, aby w miejscu montażu centralnego zmiękczacza wody mieć dostęp do:

  • prądu,
  • odpływu kanalizacji.

Gniazdko elektryczne jest potrzebne do zasilania głowicy objętościowej (steruje pracą zmiękczacza), natomiast odpływ wykorzystamy do wyprowadzania popłuczyn z procesu regeneracji złoża. Zachęcamy do lektury naszego artykułu, w którym dokładnie wyjaśniliśmy zasadę działania zmiękczacza wody.

Gdy mamy już pewność, że w wybranym miejscu uda się bez przeszkód zainstalować zmiękczacz wody, można zamówić urządzenie w Internecie, a po wizycie kuriera zabrać się za montaż. Potrzebne będą do tego podstawowe narzędzia, jak klucze nasadowe/klucz nastawny i szwedki.

Podłączenie zmiękczacza najprostszą metodą

Jeśli chcemy uniknąć dodatkowych komplikacji, to ta metoda, którą opiszemy poniżej, będzie zdecydowanie najlepszym wyborem. Jej wadą jest jednak to, że w razie jakiejkolwiek awarii zmiękczacza czy np. uszkodzenia obudowy filtra wstępnego, zostaniemy pozbawieni dostępu do bieżącej wody.

W pierwszym kroku montujemy obudowę filtra mechanicznego, w którym umieścimy filtr sznurkowy. Jest to najtańszy sposób na zabezpieczenie głowicy zmiękczacza przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w wodzie (np. rdzą, piaskiem etc.). Filtr oczywiście montujemy za zaworem głównym zimnej wody.

Za filtrem przyłączamy natomiast zmiękczacz, doprowadzając wodę do urządzenia elastycznym przewodem lub sztywną rurą np. PP czy PN. Pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie wygodniejsze, bo eliminuje konieczność stosowania kolanek. Drugim przewodem podłączamy wyjście ze zmiękczacza do rury zasilającej instalację wewnętrzną w budynku. Postępujemy zgodnie z dołączoną instrukcją.

Podłączenie zmiękczacza z dodatkowym obejściem

To trudniejsza, ale zalecana metoda, która daje nam zabezpieczenie na wypadek awarii zmiękczacza, stłuczenia obudowy filtra mechanicznego etc. Obejście, czyli popularny bypass, pozwoli korzystać z wody nieuzdatnionej, gdy zajdzie taka potrzeba.

Schemat przyłączenia zmiękczacza jest dokładnie taki sam, z tą różnicą, że przed filtrem mechanicznym stosujemy trójnik i wykonujemy obejście całej nowej instalacji ze zmiękczaczem, stosując zawór kulowy odcinający dopływ nieuzdatnionej wody. Jeśli zajdzie potrzeba odłączenia zmiękczacza, wystarczy tylko zamknąć zawór przed filtrem mechanicznym, a otworzyć ten na bypassie. Schemat takiej instalacji powinien również znajdować się w instrukcji montażu zmiękczacza – można go również bez problemu znaleźć w Internecie.

Po zainstalowaniu zmiękczacza przeprowadzamy próbę hydrauliczną, czyli sprawdzamy szczelność wszystkich połączeń. Jeśli nic nie cieknie, możemy przejść do programowania głowicy zgodnie ze wskazówkami w instrukcji obsługi urządzenia. Na sam koniec wsypujemy sól w tabletkach do zasobnika i… możemy się już cieszyć miękką wodą w domu.

 

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.