Jak dobrać zmiękczacz wody? Najważniejsze zasady

W jednym z naszych artykułów wyjaśniliśmy już, dlaczego warto mieć w domu centralny zmiękczacz wody. Gdy decyzja zapadła, to kolejnym krokiem będzie dobranie odpowiedniego urządzenia. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ zależy od niego nie tylko efektywność pracy zmiękczacza, ale również koszty jego eksploatacji. Jakimi kryteriami doboru zmiękczacza wody trzeba się kierować? Na co zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędu?

Zaczynamy od określenia twardości wody

Można to zrobić we własnym zakresie, nie trzeba wcale wysyłać próbki wody do badań. Wystarczy tylko kupić podstawowy zestaw akwarystyczny składający się z odczynników do określania stopnia twardości wody czy zawartości w niej konkretnych składników mineralnych.

Twardość określa się w stopniach niemieckich. Skala przedstawia się następująco:

  • 0-4 °dH – woda bardzo miękka.
  • 4-8 °dH – woda miękka.
  • 8-15 °dH – woda średnio-twarda.
  • 15-21 °dH – woda twarda.
  • 21 i więcej °dH – woda bardzo twarda, spotykana na obszarach wapiennych.

Wiedząc już, jak twarda woda płynie z domowego kranu, możemy rzetelnie dobrać odpowiedni zmiękczacz. Musi mieć on bowiem wystarczającą tzw. zdolność jonowymienną. Oznacza to, że znajdujące się w nim złoże musi sobie poradzić z odseparowywaniem składników mineralnych w okresach pomiędzy regeneracjami (stosuje się do tego solankę).

Co jeszcze musimy wziąć pod uwagę?

Zakładając, że większość polskich gospodarstw domowych korzysta z wody o średniej twardości, można oprzeć się na ogólnym schemacie doboru centralnego zmiękczacza wody. Należy natomiast uwzględnić także pozostałe kryteria, czyli:

  • liczbę mieszkańców,
  • przeciętną ilość zużywanej wody w ciągu dnia,
  • liczbę miejsc poboru wody,
  • maksymalne chwilowe zapotrzebowanie na wodę.

Przyjmuje się, że 4-osobowa rodzina średnio zużywa między 8 a 10 metrów sześciennych wody miesięcznie. W takim przypadku odpowiedni będzie centralny zmiękczacz wody ze złożem 20-litrowym. Jeśli jednak woda w takim gospodarstwie jest twarda lub bardzo twarda, to sugerujemy dla bezpieczeństwa wybrać zmiękczacz ze złożem 25-litrowym.

Z kolei 5-osobowa rodzina średnio w miesiącu zużyje ponad 10 metrów sześciennych wody i w takim przypadku wskazane będzie zainstalowanie w budynku centralnego zmiękczacza ze złożem minimum 30, a najlepiej 35-litrowym.

Pamiętajmy natomiast o bardzo ważnej kwestii. Im większa objętość złoża filtracyjnego, tym większy jest sam zmiękczacz. Trzeba mieć to na uwadze na etapie doboru urządzenia, aby nie okazało się, że albo nie zmieści się ono we wstępnie wskazanym miejscu (musi zostać zamontowany tuż za głównym zaworem wody), albo zajmie tak dużo miejsca, że ograniczy funkcjonalność pomieszczenia.

Dlatego zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z ekspertem z zakresu systemów uzdatniania wody, który na podstawie przekazanych mu informacji dobierze taki zmiękczacz, który będzie optymalny dla danego gospodarstwa domowego.

Centralnego zmiękczacza wody na pewno nie powinno się dobierać w oparciu o domysły czy kierując się tylko promocyjną ceną. To urządzenie ma nam zapewnić miękką, bezpieczną dla urządzeń i skóry wodę, dlatego musi pracować bezawaryjnie i efektywnie. Tutaj nie ma miejsca na przesadne oszczędności.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.