Wywiercenie studni jest dopiero pierwszym etapem, który prowadzi do celu, czyli czerpania wody z własnego ujęcia. Aby było to możliwe potrzebujemy jeszcze odpowiedniej pompy, zbiornika hydroforowego oraz całego zestawu akcesoriów i armatury hydraulicznej niezbędnej do zbudowania instalacji wodnej. Często pomijanym elementem jest głowica studzienna, o której wielu inwestorów nawet nie słyszało. Wypada zatem wyjaśnić, czym właściwie jest głowica do studni i jaką funkcję pełni w całej instalacji.
Głowica studzienna to nic innego, jak górne zamknięcie studni wierconej. Montuje się ją na rurze osłonowej, dzięki czemu wlot jest zabezpieczony przed ryzykiem dostawania się do środka różnego rodzaju zanieczyszczeń. Można więc napisać, że to takie zwieńczenie prawidłowo wykonanej studni, z którego nigdy nie powinno się rezygnować, nawet za namową ekipy studniarskiej czy hydraulika odpowiedzialnego za montaż pompy głębinowej.
Podstawowym celem jest oczywiście ochrona źródła wody przed zanieczyszczeniem. I nie chodzi tutaj tylko o różnego rodzaju śmieci, ale także odpady biologiczne. Woda w niezabezpieczonej studni w skrajnym przypadku może nawet zostać skażona, gdy podczas ulewy dostaną się do niej np. fragmenty odchodów zwierzęcych, resztki roślin czy nawet martwe ptaki, owady, myszy etc. Ponadto głowica chroni przed zanieczyszczeniem wody piaskiem i drobnymi kamieniami, a więc tym, co mogłoby spowodować nawet poważną awarię pompy.
Głowica do studni może (i najczęściej tak jest) stanowić również dodatkowe podparcie dla pompy głębinowej. Niektóre głowice posiadają już przyspawane ucho do mocowania linki zabezpieczającej pompę przed upadkiem.
Głowica umożliwia również estetyczne i wygodne rozdzielenie sekcji zasilania. Przykładowo: na wychodzącej przez głowicę rurze PE można zastosować trójnik i wyprowadzić wodę zarówno na dom, jak i na ogród, stosując osobne zawory odcinające.
Głowice studzienne różnią się przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane. Najtańsze, a przez to też najpopularniejsze są głowice z PVC, które mogą stanowić dobry wybór do typowej studni przydomowej (gdzie nikt nie otwiera otworu studziennego, stąd ryzyko uszkodzenia korka jest czysto hipotetyczne). Zaletą głowicy z PVC jest również pełna odporność na korozję.
Znacznie solidniejsze są natomiast głowice ze stali nierdzewnej, które rekomendujemy do studni profesjonalnych (wyposażonych w przemysłowe, bardzo ciężkie pompy głębinowe) oraz w sytuacji, gdy głowica jest regularnie odsuwana w celu wyjęcia i ponownego montażu pompy.
Poza materiałem, z jakiego wykonano głowicę, kluczowym kryterium wyboru jest oczywiście jej średnica. Korek studzienny musi być w dokładnie takim samym rozmiarze, jak rura osłonowa, aby móc szczelnie zamknąć wlot do studni. Głowice studzienne występują w rozmiarach 110, 125, 160 oraz 225 mm.
Choć takie rozwiązanie jest stosowane przez wiele ekip studniarskich (i nieświadomych inwestorów), to zapamiętaj, że korek od rury kanalizacyjnej nie jest żadnym substytutem głowicy studziennej. Dlaczego? Z kilku powodów:
Podsumowując: głowica studzienna jest niezbędnym elementem prawidłowo wykonanej instalacji i nie daj sobie wmówić przez wykonawcę studni, że to niepotrzebny koszt i zawracanie głowy. W ogólnym rozrachunku cena korka studziennego nie ma praktycznie żadnego znaczenia, a już na pewno nie w relacji do korzyści, jakie przynosi jego zastosowanie.