Przemysłowy odżelaziacz wody Parallel. Co warto o nim wiedzieć?

Odżelaziacze wody kojarzą się przede wszystkim z domowymi stacjami, które umożliwiają pozbycie się stosunkowo niewielkich ilości żelaza z wody na cele bytowe i spożywcze. Takie urządzenia stosuje się jednak także w instalacjach profesjonalnych. Przykładem będzie tutaj przemysłowy odżelaziacz wody Parallel, który wyróżnia się kilkoma istotnymi szczegółami decydującymi o jego dużej popularnością wśród profesjonalistów. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym urządzeniu.

Najważniejsze parametry robocze odżelaziacza

Parallel to stacja stworzona do usuwania nadmiaru żelaza z silnie zażelazionej wody, ale przede wszystkim zdolna do uzdatniania bardzo dużych ilości wody – znacznie przekraczających możliwości domowych odżelaziaczy. Dzięki potrójnej kolumnie filtracyjnej urządzenie wyróżnia się bardzo dobrą wydajnością, zależną od modelu:

  • Parallel RX67C3/107 6514 – maksymalna wydajność wynosi 3,5 m3/h.
  • Parallel RX75A3/107 6518 Ph – maksymalna wydajność wynosi 7  m3/h.

Dzięki tak dużej wydajności oba modele mogą być z powodzeniem wykorzystywane do uzdatniania wody w takich obiektach, jak hotele, baseny, centra konferencyjne, gospodarstwa rolne, ale też osiedla domów jednorodzinnych zasilanych wodą ze studni. Odżelaziacz Parallel można również zastosować do usuwania żelaza z wody w mocno rozbudowanych systemach nawadniania czy w myjniach samochodowych.

Oba modele odżelaziaczy przemysłowych Parallel są przeznaczone do uzdatniania mocno zażelazionej wody, która zawiera również duże ilości manganu. Złoże katalityczne usuwa do 10000 mg/l Fe oraz do 650 mg/l Mn – są to najlepsze parametry spośród wszystkich profesjonalnych odżelaziaczy dostępnych na rynku.

Wysoka wydajność odżelaziacza jest efektem połączenia metody napowietrzania z filtracją złożem katalitycznym. Odżelaziacz składa się z trzech butli – pierwsza z aspiratorem i elektrozaworem została połączona z bezolejowym kompresorem, który wstępnie napowietrza wodę i tym samym usuwa nieprzyjemny zapach. Dwie pozostałe butle ciśnieniowe zostały połączone szeregowo i zasypane złożem wychwytującym cząsteczki żelaza oraz manganu.

Dzięki takiej konstrukcji odżelaziacz uzdatnia wodę nawet w trakcie regeneracji złoża, co nie jest możliwe w przypadku domowych stacji.

Niskie koszty eksploatacji

Czy odżelaziacz przemysłowy jest drogi w utrzymaniu? Nie w tym przypadku. Parallel pracuje w oparciu o wzbogacone złoże katalityczne, które dodatkowo ma zdolność podniesienia Ph wody. Jest bardzo trwałe, co zwiastuje wieloletnią eksploatację.

Jednocześnie warto zauważyć, że regeneracja złoża nie wymaga stosowania żadnych środków chemicznych, jak solanka czy nadmanganian potasu. Dzięki temu popłuczyny z regeneracji mogą być wyprowadzane np. do ekologicznej oczyszczalni ścieków czy studni chłonnej.

Całkowicie bezobsługowy  

Odżelaziacz przemysłowy Parallel jest szczególnie rekomendowany do użytku w dużych obiektach, takich jak hotele czy centra SPA. Ich zarządcy zwykle oczekują, że proces uzdatniania wody będzie przebiegać bez konieczności nadzoru, co zapewnia właśnie ta stacja.

Jest to jeden z nielicznych przemysłowych odżelaziaczy wyposażonych w elektroniczną głowię RX na każdej z dwóch kolumn ze złożem filtracyjnym. Głowica steruje całym procesem uzdatniania wody, jak również automatycznie uruchamia regenerację – czas rozpoczęcia regeneracji powinno się ustalić na godziny nocne, gdy pobór wody jest najmniejszy.

Nie wymaga zbiornika hydroforowego

Przemysłowy odżelaziacz wody Parallel jest jedynym modelem tego typu na rynku, który nie musi być połączony ze zbiornikiem hydroforowym – może więc działać przepływowo, dzięki czemu świetnie sprawdzi się np. w systemach nawadniania ogrodu (może uzdatniać wodę zasilającą deszczownię).

Jeśli jednak w instalacji ma się znaleźć lub już znajduje się zbiornik hydroforowy, to odżelaziacz Parallel może być połączony zarówno ze zbiornikiem ocynkowanym, jak i przeponowym.

Przemysłowy odżelaziacz wody Parallel to bardzo ciekawe rozwiązanie do użytku profesjonalnego, w praktyce bezkonkurencyjne w relacji ceny do wydajności oraz parametrów użytkowych. Warto dodać, że producent udziela na tę stację 2-letniej gwarancji realizowanej w całej Polsce.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.