Automatyczny odżelaziacz wody – poznaj zalety i wady tego rozwiązania

Znacznie przekroczony poziom żelaza to typowy problem występujący w wodzie studziennej. Planując zasilać taką wodą dom, nawet tylko do celów bytowych, należy więc w pierwszej kolejności zainwestować w odpowiedni odżelaziacz. Wybór centralnych filtrów jest bardzo duży, przy czym podstawowy podział sprowadza się do odżelaziaczy klasycznych (ocynkowanych) oraz automatycznych. Większość inwestorów kieruje się w stronę tych drugich, licząc na to, że nie będą musieli w ogóle zajmować się ich obsługą. To w dużej mierze jest uzależnione od rodzaju zastosowanego złoża.

Aby ułatwić Ci ostateczne podjęcie decyzji, przygotowaliśmy poradnik, w którym omawiamy najważniejsze zalety oraz wady automatycznego odżelaziacza wody.

Dlaczego warto wybrać automatyczny odżelaziacz wody?

Zakup automatycznego odżelaziacza wody rekomendujemy każdemu, kto nie narzeka na nadmiar wolnego czasu. Jak sama nazwa wskazuje taki odżelaziacz pracuje bez nadzoru człowieka – procesem filtrowania wody steruje głowica elektroniczna umieszczona na kolumnie filtracyjnej. To ona decyduje również o rozpoczęciu procesu regeneracji złoża, natomiast godzinę startu regeneracji można ustawić wedle własnych preferencji (zwykle w środku nocy).

Automatyczne odżelaziacze wody występują w różnych wariantach złóż – trzeba na to zwrócić uwagę, ponieważ rodzaj złoża będzie mieć decydujący wpływ na koszty oraz uciążliwość eksploatacji, a także na skuteczność filtrowania wody. Większość złóż bardzo dobrze radzi sobie z nawet mocno zażelazioną wodą.

Musisz również wiedzieć, że wybór naprawdę całkowicie bezobsługowych odżelaziaczy wody jest dość ograniczony. Pisząc precyzyjnie: na rynku znajdziemy tylko jeden taki odżelaziacz – RX67C3+C 6514 Ph z kompresorem. Pozostałe odżelaziacze wymagają już pewnej obsługi, m.in. w zakresie uzupełniania regenerantu w zasobniku.

Podsumowanie najważniejszych zalet automatycznych odżelaziaczy wody:

  • na rynku znajdziemy całkowicie bezobsługowe odżelaziacze,
  • zajmują mało miejsca,
  • estetyczny wygląd, co może mieć znaczenie w przypadku montażu odżelaziacza np. w pralni, pomieszczeniu gospodarczym etc.,
  • możliwość ustawienia startu regeneracji w godzinach nocnych, kiedy nikt nie korzysta z wody,
  • markowe głowice sterujące są praktycznie bezawaryjne,
  • szeroki zakres ustawień, dzięki czemu można dopasować charakterystykę pracy odżelaziacza np. do rytmu dnia domowników.

Do ideału trochę jednak brakuje

Automatyczny odżelaziacz wody jest rozwiązaniem prawie idealnym. Jak jednak wiadomo, „prawie” potrafi zrobić różnicę. Kluczowe pytanie zawsze brzmi: jakie jest stężenie żelaza oraz manganu w wodzie studziennej? Może się okazać, że parametry fizykochemiczne wody wymuszają zastosowanie odżelaziacza z takim złożem, którego eksploatacja jest dość kosztowna z uwagi na konieczność zakupu regenerantu (soli lub nadmanganianu potasu) oraz wyprowadzania popłuczyn z regeneracji do kanalizacji (będzie to szczególnie dotkliwe dla właścicieli szamb).

Poza tym sam serwis odżelaziacza automatycznego z reguły jest droższy, a przeprowadzany na własną rękę bardziej czasochłonny – wymaga m.in. oczyszczenia filtra i dysz zamontowanych w głowicy.

Podsumowanie najważniejszych wad automatycznych odżelaziaczy wody:

  • nieco wyższa cena zakupu w porównaniu z klasycznym odżelaziaczem (z kompresorem),
  • nieco więcej czynności serwisowych,
  • elektroniczna głowica, choć nie powinna sprawiać problemów, to jednak jest potencjalnym źródłem awarii.

Czy zatem warto kupić automatyczny odżelaziacz wody? To zależy. Jego walory użytkowe są bezdyskusyjne, natomiast zawsze zostaje jeszcze kwestia prawidłowego dobrania rodzaju złoża do konkretnej wody, a także indywidualnych warunków w gospodarstwie domowym (czy ścieki są odprowadzane do kanalizacji czy może do szamba, czy użytkownik ma czas, aby obsługiwać odżelaziacz itd.).

Dlatego najlepsza rada, jakiej możemy Ci udzielić, to skontaktowanie się z nami. Po podaniu parametrów wody eksperci Hydros zupełnie bezpłatnie dobiorą dla Ciebie taki odżelaziacz, który idealnie sprawdzi się w Twoim gospodarstwie domowym, a przede wszystkim zagwarantuje skuteczne usuwanie nadmiaru żelaza z wody.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.