Bufor do pompy ciepła – co to takiego?

Sprzedaż pomp ciepła w Polsce rośnie wykładniczo. To obecnie najchętniej wybierany rodzaj ogrzewania do nowych lub modernizowanych domów jednorodzinnych. Boom na pompy ciepła jest po części spowodowany gwałtownym wzrostem cen tradycyjnych nośników energii (przede wszystkim węgla i gazu), ale też rosnącą świadomością na temat konieczności ograniczenia negatywnego wpływu ogrzewania na środowisko. Planując przejście na taki system grzewczy zawsze warto rozważyć zainwestowanie w bufor do pompy ciepła. Wyjaśniamy, co to właściwie jest i dlaczego warto mieć taki bufor w swojej instalacji.

Czym jest bufor do pompy ciepła?

Bufor to nic innego jak zbiornik przeznaczony do magazynowania gorącej wody. Z wyglądu przypomina klasyczny zasobnik C.W.U. Bufor stosuje się przede wszystkim w instalacjach niskotemperaturowych, a więc wykorzystujących ogrzewanie podłogowe oraz pompę ciepła.

Zadaniem bufora jest odbieranie nadmiaru wyprodukowanej energii, zmagazynowanie jej i oddanie w momencie wzrostu zapotrzebowania na ciepło w budynku. System pracuje w pełni automatycznie, bez nadzoru ze strony właściciela, gwarantując zauważalne oszczędności na ogrzewaniu, a także poprawiając komfort termiczny i wydłużając sprawność urządzenia grzewczego.

Jak to działa?

Nieprzypadkowo najczęściej stosuje się bufor do pompy ciepła. To urządzenie grzewcze zostało zaprojektowane do pracy w niskim zakresie temperatur, kiedy to jest najekonomiczniejsze. Skutkiem ubocznym takiej charakterystyki pracy pompy ciepła jest to, że nie zawsze zapewnia optymalne dogrzanie pomieszczeń i uzyskanie oczekiwanej przez mieszkańców temperatury. Ten problem szczególnie często występuje w instalacjach grzejnikowych.

Receptą na to jest zastosowanie bufora. Dzięki niemu pompa może pracować dłużej, bez ciągłego uruchamiania się i wyłączania, pobierając przy tym małe ilości prądu z sieci. Nadmiar wyprodukowanej przez nią energii będzie magazynowany w buforze i wykorzystywany wtedy, gdy konieczne jest szybkie podwyższenie temperatury zasilania w układzie.

Korzyści z posiadania buforu ciepła docenimy szczególnie w okresach przejściowych, które tworzą bardzo niekorzystne warunki do pracy dla pompy ciepła. Gdy temperatura na dworze wynosi np. 2 stopnie na plusie, a instalacja grzewcza wewnątrz budynku ma małą pojemność (w dodatku jest to instalacja grzejnikowa), to będzie występować tutaj zjawisko taktowania pompy – urządzenie będzie wykonywać dziesiątki krótkich cykli pracy.

Dzięki buforowi pompa może pracować dłużej (zwiększa się pojemność układu), co jest korzystniejsze dla sprężarki i ma bezpośredni wpływ na wydłużenie trwałości pompy.

Warto wiedzieć

Bufor można, a nawet warto zastosować również w instalacjach grzewczych opartych na gazowym kotle kondensacyjnym czy kotle na paliwo stałe.

To naprawdę się opłaca

Zakup i montaż pompy ciepła to bardzo duży wydatek, dlatego nie dziwi, że większości inwestorów wcale nie uśmiecha się jeszcze głębsze sięgnięcie do portfela. Jednak w przypadku bufora ciepła naprawdę warto.

To jednorazowy wydatek, który w długim okresie eksploatacji pompy przyniesie nie tylko oszczędności, ale też znacznie poprawi komfort mieszkania. Bufor ma wpływ na obniżenie zużycia energii elektrycznej, wydłuża trwałość i ogólną sprawność pompy, nie zajmuje dużo miejsca i pozwala zoptymalizować wykorzystanie energii, co jest korzystne dla środowiska.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.