Sprzedaż pomp ciepła rośnie w zawrotnym tempie i dziś jest to najchętniej wybierany system grzewczy do nowobudowanych, jak i modernizowanych domów. Ogromna popularność pomp wynika z ich niezaprzeczalnych zalet: bezobsługowości, niskich kosztów eksploatacji, wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz ekologiczności. Jeśli także przymierzasz się do zakupu pompy, to nie ograniczaj się tylko do modeli japońskich, niemieckich czy szwedzkich producentów. Zwróć uwagę na polskie pompy ciepła JBG, którym bliżej przyglądamy się w tym artykule.
Technologia pomp ciepła jest rozwijana od dobrych kilkudziesięciu lat. Obecnie na rynku zaczynają dominować urządzenia, w których funkcję czynnika chłodniczego pełni propan (R290). Jest to czynnik naturalny, ekologiczny, a przy tym stosunkowo niedrogi, co ma znaczenie w kontekście przyszłego serwisowania pompy i konieczności uzupełnienia ewentualnych niedoborów czynnika.
Polskie pompy ciepła JBG charakteryzują się bardzo wysoką klasą energetyczną A+++ - i to zarówno dla temperatury zasilania 35 stopni Celsjusza (typowa dla instalacji niskotemperaturowych, czyli podłogówki), jak i dla temperatury 55 stopni Celsjusza.
W praktyce oznacza to, że pompa będzie bardzo ekonomicznym źródłem ciepła i w domu, w którym zastosowano ogrzewanie podłogowe, i w tym, w którym mamy system mieszany lub tylko grzejnikowy (warunkiem jest przewymiarowanie kaloryferów, na co na pewno zwróci uwagę doświadczony instalator).
To warto wiedzieć:
Pompy ciepła JBG są przystosowane do wytwarzania temperatury zasilania wynoszącej aż do 65 stopni Celsjusza. Dzięki temu mogą być rozpatrywane jako wybór do starszych budynków, w których prowadzona jest modernizacja instalacji grzewczej, ale bez wymiany grzejników na podłogówkę.
Polskie pompy ciepła JBG to coraz częstszy wybór inwestorów, którzy chcą maksymalnie obniżyć koszty instalacji. Mamy tutaj na myśli nie tylko korzystną cenę samego urządzenia, ale także ułatwiony i tym samym znacznie tańszy montaż.
Cała jednostka (konstrukcja monoblok) znajduje się na zewnątrz budynku, co ogranicza zużycie materiałów. Ponadto do montażu pompy nie trzeba mieć uprawnień F-Gaz, dzięki czemu instalację można powierzyć nawet wykwalifikowanemu hydraulikowi.
Wiele osób zwraca na to uwagę, dlatego warto podkreślić, że pompy ciepła JBG są jednymi z najatrakcyjniejszych modeli dostępnych na rynku. Charakteryzuje je nowoczesny, minimalistyczny design oraz czarna kolorystyka, co idealnie pasuje do budynków o współczesnej architekturze.
Pompę można zamówić w zestawie z:
W każdym z tych wariantów instalacja będzie się prezentować niezwykle estetycznie i nowocześnie, a jej elementy wewnętrzne mogą nawet stanowić dekorację pomieszczenia.
To zrozumiałe, że wyborowi pompy ciepła zawsze towarzyszą obawy o wysokie rzeczywiste koszty ogrzewania domu – zwłaszcza, jeśli inwestorzy nie posiadają instalacji fotowoltaicznej. Aby maksymalnie zredukować takie ryzyko, warto od razu zainwestować w pompę charakteryzującą się wysoką średnioroczną sprawnością cieplną (COP) oraz dobrą wydajnością. Oba postulaty spełniają polskie pompy ciepła JBG.
Są to urządzenia, w których m.in. zastosowano płynną regulację wydajności (dzięki regulowanej prędkości pracy wentylatora i pompy wody). Parametry pacy urządzenia są monitorowane w czasie rzeczywistym, co pozwala na bieżąco reagować na wszelkie nieprawidłowości, np. skokowy wzrost zużycia energii. Warto również wspomnieć o zredukowanym czasie rozmrażania oraz o systemie ogrzewania tacy skroplin, co pozwala na pracę pompy nawet w skrajnie niskich temperaturach otoczenia.
Polskie pompy ciepła JBG są – na ten moment – dostępne w dwóch wariantach mocy: 10 kW oraz 15 kW. Producent udziela na nie 2-letniej gwarancji.