Bufor to coraz częściej stosowany element instalacji grzewczej. Jeszcze do niedawna na użycie buforu decydowali się niemal wyłącznie właściciele pomp ciepła, jednak obecnie zalety tego rozwiązania doceniają również ci inwestorzy, którzy zbudowali instalację w oparciu o np. kominek z płaszczem wodnym, kocioł gazowy czy nawet kocioł na paliwo stałe. Szczególnie rekomendowanym wyborem jest bufor nierdzewny. W naszym poradniku podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem konkretnego zasobnika.
Bufor to zbiornik przeznaczony do magazynowania wody kotłowej. Dzięki niemu możemy znacząco ograniczyć zużycie paliwa wykorzystywanego do zasilania urządzenia grzewczego, jak również poprawić parametry jego pracy.
Zbiornik buforowy ma za zadanie przechowywać gorącą wodę, która nie może zostać zużyta na bieżące potrzeby grzewcze. W standardowej instalacji, pozbawionej bufora, ta energia jest zwyczajnie marnotrawiona i nie da się jej ponownie wykorzystać.
Pokażemy to na przykładzie kominka z płaszczem wodnym. Rozpalając kominek zasilamy instalację gorącą wodą, jednak pojemność instalacji jest ograniczona. Gdy w pomieszczeniach zostanie osiągnięta temperatura zadana, to następuje odcięcie zasilania. Kominek jednak wciąż jest rozpalony – w ten sposób marnuje się cenna (szczególnie przy dzisiejszych cenach paliw) energia cieplna.
Po zastosowaniu bufora możemy wykorzystać nadmiar energii do podgrzania wody akumulowanej w zbiorniku. Zostanie ona oddana do instalacji w momencie wygaśnięcia kominka. Dzięki temu zapewniamy sobie stałe źródło ogrzewania bez konieczności częstego dokładania drewna – świetnie sprawdza się to w godzinach wieczornych i nocnych.
Podobne korzyści można osiągnąć w przypadku posiadania dowolnego źródła ogrzewania: kotła gazowego, kotła na paliwo stałe czy pompy ciepła.
Bufor znakomicie sprawdza się w okresach przejściowych, kiedy zapotrzebowanie na ciepło w budynku jest niższe, przez co urządzenie grzewcze nie osiąga swojej nominalnej sprawności (występuje niekorzystne zjawisko taktowania, czyli częstego uruchamiania się i wyłączania urządzenia, np. pompy ciepła).
Przede wszystkim radzimy skupić się na buforach nierdzewnych, wykonanych z wysokogatunkowej stali Thyssen Krupp. Takie bufory produkuje rekomendowana przez nas polska firma Chełchowski, a są one dostępne od ręki w naszym sklepie internetowym.
Bufor ze stali nierdzewnej nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia antykorozyjnego. Nie trzeba również stosować w nim anody magnezowej/tytanowej, dzięki czemu zawsze istnieje możliwość magazynowania w nim także wody użytkowej (np. w przypadku przebudowy instalacji w przyszłości).
Zwróć uwagę na izolację bufora. Powinna to być mata z pianki poliuretanowej o grubości około 60 mm, uzupełniona pokrowcem ze skaju, co skutecznie ograniczy straty ciepła.
Kluczowym kryterium jest pojemność bufora ciepła. Dobiera się ją w zależności od wielkości i rodzaju instalacji grzewczej (stopnia rozbudowania, ogólnej pojemności, zastosowanego urządzenia grzewczego oraz odbiorników ciepła – czy są to grzejniki, czy może podłogówka). Tutaj najlepiej będzie zdać się na fachowe doradztwo ekspertów, którzy wyliczą optymalną pojemność bufora do Twojej instalacji.
Wskazane jest również, aby bufor posiadał przyłącze dla grzałki elektrycznej, co może się przydać np. w razie awarii urządzenia grzewczego czy braku paliwa lub wtedy, gdy chcemy wykorzystać nadmiar energii elektrycznej produkowanej przez instalację fotowoltaiczną.
Jeśli nie masz pewności, jaki bufor nierdzewny wybrać do swojej instalacji, to służymy pomocą. Skorzystaj z bezpłatnego, fachowego doradztwa eksperta. Wystarczy, że się z nami skontaktujesz, przedstawisz nam szczegóły techniczne (rodzaj urządzenia grzewczego i instalacji), a my wskażemy Ci bezpłatnie najlepsze rozwiązanie w relacji ceny do jakości, w 100% pasujące do Twojej instalacji grzewczej i tym samym pozwalające Ci maksymalnie wykorzystać zalety bufora ciepła.